Националният отбор на България по волейбол победи Япония с 3:0 гейма (25:20, 25:21, 25:23) в мач от група “В” на Световната лига. Нашите записаха пети успех в групата, имат и четири поражения. “Трикольорите” играят с Япония и в неделя от 18:00 часа, а последните две срещи са отново във Варна срещу Русия. След днешния успех България остава на второ място в групата с 16 точки и все още има шанс да се класира на финалите на Световната лига в Полша. Двубоят днес трябваше да е в Япония, но тимът играе домакинствата си като гост заради опустошителното земетресение и цунами преди известно време.

Цветан Соколов изигра страхотен мач и заби 23 точки. Теодор Тодоров добави 9 точки, Виктор Йосифов се отчете с 8, а Казийски остана със 7. За Япония с 12 точки завърши Юта Йонеяма.

Двубоя от ложите на залата изгледа семейството на Радостин Стойчев и ръководството на Българската федерация по волейбол. На трибуните беше и бившият футболист Асен Букарев, както и млади волейболисти. На паузите между отделните геймове на полето се изявяваше ансамбълът на Нешка Робева.

Радостин Стойчев започна с Андрей Жеков, Виктор Йосифов, Теодор Тодоров, Матей Казийски, Тодор Алексиев, Цветан Соколов и либеро Владислав Иванов. Сред резервите останаха Георги Братоев, Христо Цветанов, Методи Ананиев, Николай Пенчев и Данаил Милушев, след като Светослав Гоцев и Мартин Божилов бяха извън 12-те за двубоя.

Двубоят започна равностойно и резултатът се движеше точка за точка. Нашите поведоха с 6:5, но Япония обърна до 8:7 при първото техническо прекъсване, след атака в аут на Матей Казийски. Възпитаниците на Радостин Стойчев изравниха при 9:9, но Япония отново излезе напред с 11:10. Тодор Алексиев изравни за 11:11 след техничен блокаут. Две поредни мощни атаки на Цветан Соколов и резултатът стана 13:11 за България. Авансът на “лъвовете” набъбна при 14:11, а след това поведохме с 16:14 при второто техническо прекъсване. Най-голямата разлика в наша полза беше при 19:14, а след това направихме и 22:16. България стигна до геймбол при 24:19. Успехът в първата част дойде след атака в аут на Кунихиро Шимицу - 25:20.

Във втория гейм българите поведоха с 5:3. Японците обаче записаха 3 поредни точки и дръпнаха с 6:5 след атака на Кунихиру Шимицу. Цветан Соколов изравни за 6:6, а нов блок на Теодор Тодоров изведе България напред със 7:6. Мощна атака по правата на Цецо Соколов направи резултата 8:6 за България при първото техническо прекъсване. След единична блокада на Тодор Алексиев “трикольорите” дръпнаха с три точки за 12:9. Последва нова блокада, този път на Соколов и нашите поведоха с 13:9. Теодор Тодоров направи резултата 15:11, Соколов реализира още една точка за 16:11 при второто техническо прекъсване. Авансът в наша полза се увеличи след нови две точки и ас на Соколов - 18:11. Разликата се запази на 7 точки при 19:12 след мощна атака на Цветан Соколов. Радостин Стойчев пусна в игра Николай Пенчев и Методи Ананиев, но Япония намали до 20:22. България затвори втората част с 25:20 след поредна мощна атака на Цветан Соколов.

В третия гейм след атаки на Виктор Йосифов и Теодор Тодоров нашите поведоха с 3:2, след това Виктор Йосифов реализира ас за 4:2. Японците ни догониха при 4:4, последваха няколко равенства, а играчите на Уета взеха първото техническо прекъсване – 7:8. Казийски успешно атакува за 8:9, но след това допуснахме две поредни точки за съперника до 8:11. Виктор Йосифов реализира за 9:11 и това бе началото на обрата ни за 12:11. Подобен мини обрат регистрираха и японците за 12:13. Соколов вкара при 13:13, а нашите взеха второто техническо прекъсване при резултат 16:15. До края на третия сет българите не изпуснаха лидерството. Теодор Тодоров направи 19:17. Селекционерът на Япония Уета взе втората си почивка при 20:17. Гостите реализираха две точки за 19:20, но Николай Пенчев по отличен начин атакува за 21:19. Жеков сгреши от начален удар, но Йосифов взе 22-ата точка за България. Ямамура надигра българите за 22:21, а равенството при 22:22 дойде след точка на резервата Сузуки. Тодор Алексиев изведе отново България напред в резултата – 23:22. Блокада и успешна атака на Соколов затвориха гейма с 25:23, с което спечелихме мача с 3:0 сета.

БЪЛГАРИЯ - ЯПОНИЯ 3:0 гейма (25:20, 25:21, 25:23)