Националният отбор на България разби за втори пореден ден Холандия с 3:0 гейма в мач от група "А" на Световната лига. След като вчера момчетата на Силвано Пранди удариха с 3:0, днес постигнаха същата убедителна победа и си тръгват от Холандия с два чисти успеха.

В отделните геймове днес българите спечелиха с 25:21, 25:20 и 25:22. Мачът се игра в Апелдорн и продължи само 79 минути. Най-резултатни за нашия състав бяха Матей Казийски с 15 точки и Владимир Николов с 14. По 7 точки добавиха Виктор Йосифов и Тодор Алексиев. Следващите мачове на нашите са на 26 и 27 юни във Варна срещу Южна Корея.

Двубоят започна отлично за българските волейболисти, които набързо поведоха с 5:1. Домакините вкараха 3 поредни точки и намалиха до 6:7. Атака на Тодор Алексиев даде аванс от 2 точки на България при първото техническо прекъсване 8:6. Последва нова серия от 3 точки за „лалетата” и те поведоха с 9:8. Владо Николов изравни след блок-аут до 9:9, а Тодор Алексиев изведе България напред при 10:9 след ас. Нийлс Клапвайк записа нови 2 точки и Холандия поведе с 11:10, а Силвано Пранди взе прекъсване. Последваха 2 поредни точки на Матей Казийски и Николай Николов – 13:12. Холандците изравниха при 13:13, но силната игра на Виктор Йосифов на блок и на Тодор Алексиев в атака даде преднина на България от 16:14. Витце Койстра намали до 18:19 с атака през центъра. Последваха много силни изяви на Тодор Алексиев в атака и той изведе България до 23:19. Тук Петер Бланже взе прекъсване, което не помогна много. България стигна до успех в първата част с 25:21, след като Дик Коой заби атака в аут.

Втората част започна с лек превес на домакините от Холандия, които поведоха със 7:4 след блокада срещу Матей Казийски. Първото техническо прекъсване дойде при 8:6 за Холандия след перфектна атака на Роб Бонте в центъра. „Лалетата” дръпнаха с 3 точки при 11:7, което принуди Силвано Пранди да вземе прекъсване. При 9:12 Методи Ананиев замени Тодор Алексиев. Блок-аут на Владо Николов намали разликата до 1 точка при 12:13. Мощен троен български блок изравни резултат при 14:14. Методи Ананиев изравни до 15:15 при първата си атака. Нийлс Клапвайк направи 16:15 при второто техническо прекъсване. България изравни при 16:16, а след технична атака на Матей Казийски покрай холандската блокада дори поведе с 19:17. Йерун Ройвердинк изравни при 19:19 и 20:20, но силите на холандците стигнаха до тук. Последва наказателна акция на Матей Казийски и Владо Николов и националите затвориха втория гейм с 25:20.

В началото на третата част отново "лалетата" водеха в резултата, като имаха преднина при 18:16. След това обаче "лъвовете" отново наложиха волята си и обърнаха до 21:19, за да се стигне до мачбол при 24:22 и атака на домакините в аут за крайното 25:22 в полза на България.

ХОЛАНДИЯ – БЪЛГАРИЯ 0:3 (21:25, 20:25, 22:25)

Холандия: Яник ван Харскамп 2, Нийлс Клапвийк 17, Дик Коой 8, Йерун Ройвердинк 11, Роб Бонте 5, Витце Койстра 6 – Йелте Маан-либеро (Ларс Лошейд 1)
Старши треньор: Петер Бланже

България: Андрей Жеков 3 точки, Владимир Николов 14, Матей Казийски 15, Тодор Алексиев 7, Виктор Йосифов 7, Николай Николов 5 - Теодор Салпаров-либеро (Методи Ананиев 4)
Старши треньор: Силвано Пранди