ВИЖТЕ СТРАНИЦАТА НИ БУКМЕЙКЪР ТУК!

Волейболистите на Полша са новите европейски шампиони, след като детронираха Италия с категорична победа 3:0 (25:20, 25:21, 25:23) на финала на Евровлолей 2023 в Рим. Това е едва втората европейска титла за поляците след пет загубени финала и първа от 2009 година насам.

И двата отбора достигнаха до битката за златото във Вечния град без да допуснат нито една загуба от началото на турнира, на който България бе съдомакин заедно с Италия, Израел и Северна Македония. В полуфиналите в четвъртък поляците се наложиха с 3:1 срещу тима на Словения, докато Италия бе категорична и надви Франция с 3:0.

Победителите в Лигата на нациите от 2023 година поведоха с 3:0 и 6:3 в началото на двубоя. Блокада на Якуб Кохановски и ас на Норберт Хубер доведоха нещата до 8:3. Вилфредо Леон атакува от 5-ия метър за 10:6. След третия ас на Норберт Хубер резултатът стана 12:7 и Фефе Де Джорджи взе прекъсване за Италия. Това обаче не даде резултат и поляците продължиха да доминират, печелейки първата част с 25:20 след успешна атака на Лукаш Качмарек.

WINBET – завишени коефициенти за топ спортни събития (18+)

Ас на Вилфредо Леон изведе "Дружина полска" напред в началото на втората част, а след това поляците дръпнаха с 3 точки при 13:10. Световните и европейски шампиони от Италия обърнаха развоя на гейма и поведоха с 14:13 след атака на Даниеле Лавия за 14:13. Лукаш Качмарек изравни при 15:15. Вилфредо Леон заби ас за 16:15. Поляците отново дръпнаха с 3 точки при 18:15. Фефе Де Джорджи взе прекъсване за Италия. Александер Сливка отново атакува над блокадата за 19:15. Александер Сливка атакува технично за 20:15 при разиграване, в което Вилфредо Леон направи няколко защити. Италия намали до 19:22, но Никола Гърбич взе прекъсване за Полша. Блокаут на Камил Семенюк доведе нещата до 23:19. Алесандро Микиелето би сервис в мрежата и Полша спечели втората част с 25:21.

Роберто Русо атакува остро в центъра и Италия поведе със 7:4 в началото на третата част. Алесандро Микиелето атакува от зона 2 за 9:6. Никола Гърбич взе прекъсване за Полша, но Даниеле Лавия атакува за 10:6. Ас на Норберт Хубер намали разликата на 8:10. При 10:9 Фефе Де Джорджи взе прекъсване за "Скуадра адзура". Алесандро Микиелето игра по блокадата за 14:12. Геймът продължи да се развива равностойно, а след ас на Вилфредо Леон със 130 км/час Полша поведе с 21:19. Юри Романо изравни резултата при 21:21. Никола Гърбич взе прекъсване за "Дружина полска". Блокада срещу атака на Алесандро Микиелето донесе успеха на Полша в третата част с 25:23 и с 3:0 гейма в мача.

Вилфредо Леон стана най-резултатен за Полша с 13 точки и бе избран за MVP на турнира. Норберт Хубер добави още 12 точки, а Лукаш Качмарек се отличи с 10.

Даниеле Лавия бе най-резултатен за Италия с 13 точки, а Алесандро Микиелето добави още 10, но те не бяха достатъчни за спечелването дори на един гейм във финала.

Изтеглете мобилното ни приложение БЛИЦ СПОРТ ОТТУК!