Русия ни победи с 3:0 гейма (25:21, 25:23, 25:22) в последната среща от втората групова фаза на европейското първенство по волейбол в Турция. Мачът бе без значение, тъй като и двата отбора се класираха за полуфиналите. Тя започна с минута мълчание в памет на жертвите от наводнението в Истанбул.

“Сборная” влезе по-добре в мача. Съперникът водеше с една или 2 точки. При 7:4 увеличи преднината си, но чрез Христо Цветанов и Владо Николов изравнихме – 8:8. Двата тима заиграха точка за точка. Постепенно обаче грешките ни при посрещане позволиха на Русия да дръпне с 15:11. Пак ги догонихме за 16:18, при което Баньоли поиска прекъсване. Неприятен момент дойде при 18:19, когато съдиите сгрешиха и подариха наша точка за 18:20. Така в първия гейм на мача, продължил 25 минути загубихме с 21:25.

Много уверени бяха руснаците в началото на втория гейм. Те набързо поведоха с 9:5, а при 11:6 разликата набъбна на 5 точки. Силвано Пранди поиска прекъсване при 12:6 в полза на съперника. След него разликата стана 8 точки в наш ущърб – 7:15. Тогава обаче започнаха силните ни изяви. Цветан Соколов намали на 10:16. Последваха 4 точки за нас и стигнахме 12:16. Двата тима заиграха точка за точка. Губейки с 12:19 навлязохме в силна серия. Соколов отбеляза две точки, Ананиев добави една и направихме 17:19. Отново при 18:20 съдията сгреши. Матей Казийски направи 21:23, но “сборная” спечели следващата си точка. С атака на Цветан Соколов и ас на Казийски стигнахме до 23:24, но Методи Ананиев подари следващата точка на съперника, който взе гейма за 26 минути.

В третият гейм започнахме по-добре. Съперникът обаче пак поведе в резултата при 10:7 и увеличи разликата на 5 точки. Успяхме в няколко поредни атаки и стигнахме до 12:13, след което изравнихме 15:15 и 17:17. Русия пак набързо взе няколко точки до 20:18 и спечели третия гейм с  25:22 за 27 минути игра.

Според регламента на турнира България ще играе с Русия (първия от нашия поток) или първия от другия – най-вероятно Полша. Полуфиналите са в събора, а финалът е в неделя./БЛИЦ

България: Христо Цветанов, Андрей Жеков, Матей Казийски, Валентин Братоев, Владимир Николов, Виктор Йосифов, Теодор Салпаров – либеро (Цветан Соколов, Методи Ананиев, Георги Братоев, Красимир Гайдарски)

Русия: Сергей Гранкин, Максим Михайлов, Александър Волков, Юрий Бережко,  Сергей Тетюхин, Алексей Казаков, Алексей Вербов-либеро