Волейболистите от националния отбор на България загубиха драматично от Мексико с 2:3 (25:20, 20:25, 23:25, 25:23, 16:18) в зала “Арена Сподек” в Катовице (Полша) и напускат Световното първенство с три загуби в Група С.

Преди това българите загубиха от действащия световен шампион Полша и финалиста в тазгодишната Лига на нациите САЩ с по 0:3 гейма. Мексиканците също допуснаха две поражения с по 0:3 от същите съперници, но завършиха с успех 3:2 над "лъвовете", които записаха най-слабото представяне на световно първенство в своята история с три поражения и само 2 спечелени гейма, оставайки на последно място в групата..

Срещата бе последна надежда за България да продължи участието си на Мондиал 2022. Българските "лъвове" трябваше да гонят задължителна победа с 3:0 и възможна по-голяма точкова разлика, за да запазят минимални шансове да бъдат сред един от четирите най-добри трети отбори в 6-те предварителни групи, но мексиканците ги надвиха и сложиха край на всички надежди.

Момчетата на Николай Желязков взеха само първия и третия гейм, а в петия имаха общо 4 мачбола, но така и не успяха да ги оползотворят.

В герой на вечерта се превърна Диего Гонсалес, който завърши мача с 31 точки, а за българите най-резултатен бе Цветан Соколов с 22.

Родните "трикольори" стартираха ударно и поведоха с 5:1 в първия гейм, след което съхраниха аванса си и дори го увеличиха при 16:9 и 18:10. До края на гейма националите продължиха да доминират и го спечелиха с 25:20.

Winbet - удвои тръпката от играта! (18+)

Втората част започна равностойно и борбата се водеше точка за точка до 8:8. След това мексиканците взеха превес и дръпнаха с 11:8. "Лъвовете" успяха да изравнят при 15:15, но след това Мексико не изпусна инициативата и стигна до пет геймбола, реализирайки втория от тях за 25:20. Така мексиканците сложиха край на българските надежди за евентуално класиране напред в турнира като един от най-добрите четири трети тима в шестте предварителни групи.

Третият гейм бе най-оспорваният до момента и в него двата тима разменяха водачеството си в резултата, но само с една точка разлика. В края му все пак мексиканците имаха повече късмет и след 25:23 направиха пълен обрат.

Мексик дръпна с 4:1 в началото на четвъртата част, но България изравни за 5:5. Мексиканците дръпнаха отново при 13:10 и увеличиха аванс си при 19:15. До края на гейма обаче "лъвовете" надигнаха глава и изравниха при 21:21, а след това и взеха частта с 25:23, за да докарат мача до тайбрек.

Решителният тайбрек бе много оспорван с борба точка за точка. В края му "лъвовете" водеха с 14:11, но пропиляха и трите мачбола, а след това и още два. Мексиканците ликуваха след 18:16 и записаха първа победа на шампионата.

"Трикольорите" ще останат за първи път извън Топ 16 на шампионат на планетата за първи път в историята си.

До момента най-слабото класиране на световно първенство за България бе 13-то място отново в Полша през 2014 година.

БЪЛГАРИЯ - МЕКСИКО 2:3 (25:20, 20:25, 23:25, 25:23, 16:18)