България стартира с убедителна победа на европейското първенство за жени под 20 години, на което София е домакин. Волейболистките ни победиха Швеция с 3:1 гейма (21:25, 25:16, 25:10, 25:14) в зала "Христо Ботев".

Само в първата част шведките измъчиха избраничките на Борислав Крачанов. След това българките тотално доминираха и заслужено се поздравиха с успеха.

Първият гейм започва доста равностойно. Но твърде рано Швеция взе преднина от 8:5 пред своите 50-ина фенове. Дълго време скандинавките държаха аванса си и дори го увеличиха на 14:10. България стигна до равенство при 21:21. Но вместо изравняването да подейства положително, стана точно обратното. Швеция направи четири поредни точки и спечели гейма. Осемте грешки от начален удар оказаха сериозна тежест върху нашия актив.

Втората част обаче имаше съвсем различен облик. Явно ядосани от неочаквания развой от първата, българките много бързо поведоха с 4:1. След това преднината ни стана отчайваща за съперничките – 9:2. До края на гейма много пъти България повеждаше с 10 точки. Накрая спечели с девет аванс – 25:16. Разликата с първата част – не сбъркахме нито един сервис.

След убедителния успех беше време да докажем, че няма да позволим слабостите от първата част. В третия гейм взехме аванс от 4:2, който се увеличи до 7:4. България вече владееше тотално инициативата. Разликата продължи да расте – 15:8. Швеция поиска прекъсване, но съдбата на гейма вече беше ясна. Вместо край на серията блокада на Ива Дудова направи 16:8. Разликата стана най-убедителната в мача – 20:8. Нашите поддържаха с лекота аванса си. Още по-голям той стана и решителен в гейма- 25:10.

Третата част започна ударно с 3:0 и показа накъде ще се развие мачът. Нашите продължиха да развиват аванса си до 10:5. Авансът ни продължи да расте и стигна до страхотното за нас 20:9. В крайна сметка мачът приключи след победа в третата част с 25:14.

Утре България играе втория си мач от Европейското - срещу Белгия (17:30 часа).