Волейболистките от националния отбор на България разбиха Чехия с 3:0 (26:24; 25:12; 25:19)  в зала “Колодрума” в Пловдив и записаха трета победа в група "В" на европейското първенство за жени.

Момичетата на Иван Петков стартираха с категорични победи над Гърция и Испания с по 3:0, но допуснаха драматична загуба от Германия с 2:3 гейма. Днешният успех запази реални шансовете на България да спечели първото място в групата преди последния двубой в сряда срещу лидера Полша

Двубоят започна равностойно и до самия край на първия гейм битката беше оспорвана "Лъвиците" успяха да дръпнат при 13:4, но изтърваха аванса си от четири точки. Чехия поведе с 20:18 и Иван Петков взе прекъсване за България. След ас на Христина Вучкова и блокада на Нася Димитрова нашите момичета оърнаха за 21:20. Борбата бе точка за точка и Михаела Мленкова изведе чехкините до геймбол при 24:23. Елица Василева атакува безапелационно за 24:24. Ева Янева изпълни труден начален удар, а след това Елица Василева изведе България до геймбол при 25:24. Гергана Димитрова атакува успешно по диагонала и националките спечелиха тази част с 26:24.

Winbet - истинската тръпка от победата! (18+)

Втората част бе далеч по-различна, като "лъвиците" установиха контрол още в самото начало и поведоха с 5:3 след атака в аут на Вероника Трънкова, а след това дръпнаха с 8:3 и Йоанис Атанасопулос взе прекъсване за Чехия. Елица Василева атакува по блокадата за 11:4. Блокада на Емилия Димитрова пък направи резултата 15:6. Елица Василева записа единична блокада за 19:7, а Емилия Димитрова атакува мощно за 21:9 и с ас реализира за 23:9. Нася Димитрова изведе България до геймбол при 24:10, но чехкините направиха две точки. Атака на Нася Димитрова завърши гейма при 25:12.

Волейболистките ни дръпнаха с 6:3 в началото на третата част и увеличиха преднината си при 10:5. Йоанис Атанасопулос взе прекъсване за Чехия. Емилия Димитрова атакува мощно за 11:7, а блокада на Христина Вучкова направи резултата 13:7. Чехия намали до 12:15 и Иван Петков взе прекъсване, а блокада на Петя Баракова доведе нещата до 18:12. Националките лесно стигнаха до 23:13, но се отпуснаха в края и чехкините направиха няколко поредни точки. В крайна сметка българските спечелиха с 25:19 и регистрираха трета победа в турнира.

БЪЛГАРИЯ - ЧЕХИЯ 3:0 (26:24; 25:12; 25:19)

БЪЛГАРИЯ: Петя Баракова, Емилия Димитрова, Елица Василева, Гергана Димитрова, Нася Димитрова, Христина Вучкова - Жана Тодорова-либеро
Треньор: Иван Петков
ЧЕХИЯ: Катерина Валкова, Габриела Орвошова, Михаела Млейнкова, Андреа Косаньова, Вероника Трънкова, Магдалена Йехларова - Вероника Досталова-либеро
Треньор: Йоанис Атанасопулос