Волейболният национален тим на България разби Австрия с 3:0 (25:15; 25:18; 25:22) в решаващ мач от квалификационната група в израелския град Хадера и се класира за Европейското първенство тази година. Момчетата на Силвано Пранди щяха да се класират дори при загуба с 2:3, но все пак сразиха съперника и спечелиха групата си още преди последния си мач утре срещу домакините от Израел.

Националите ни започнаха много добре в първия гейм с четири поредни точки, а след това увеличиха аванса си при 8:2. След точка от сервис за 10:3 в полза на волейболистите ни австрийците взеха второ прекъсване. Това даде някакъв резултат и разликата падна до пет точки при 13:8. След прекрасна блокада на Цветан Соколов националите възстановиха аванса си от седем точки - 17:10. Австрийците вдигнаха бялото знаме и първият гейм просто се доиграваше, а волейболистите ни го спечелиха с 25:15 след ас на Алекс Грозданов.

Winbet - победата е на върха на пръстите! (18+)

Волейболистите на Пранди взеха първите три точки във втория гейм и поддържаха разликата от  три точки до 8:5, след което направиха още три поредни за 11:5. Родните "трикольори" не изпуснаха инициативата и разликата не падаше под четири точки, а при 22:15 нарасна до седем. След топка в аут на австрийците от сервис България стигна до геймбол при 24:17, но не успя веднага да затвори тази част. С успешна блокада при следващото разиграване обаче националите ни спечелиха гейма с 25:18.

В третата част концентрацията на националите ни спадна и играта бе по-равностойна, като борбата се водеше точка за точка. Волейболистите ни изостанаха с 9:12 след четири поредни точки на австрийците. Постепенно "лъвовете" стопиха аванса на съперника и след поредица от четири точки на свой ред дръпнаха с 21:18. До края на гейма родните "трикольори" не допуснаха изненада и след 25:22 триумфираха с чиста победа.

Най-резултатен бе за пореден път Цветан Соколов с 18 точки (3 аса, 3 блокади). По 12 точки реализираха Мартин Атанасов (1 ас, 1 блокада) и Тодор Скримов (5 аса). За Австрия Александер Бергер приключи с 15 точки.

Така волейболистите ни са лидери с 9 точки (3 победи) и са недостижими на върха преди последния си мач с израелците утре от 20:00 часа българско време. Австрийците са втори с 4 точки (1 победа, 3 загуби).

На Евроволей 2021 в Полша, Чехия, Естония и Финландия ще участват 24 тима. Освен четирите домакина и класиралите се по право още осем тима от предишното издание, сега на предстоящите квалификации, участниците спорят за още 12 визи. За турнира ще се класират победителите в седемте квалификационни групи, както и петте най-добри втори отбори.

БЪЛГАРИЯ - АВСТРИЯ 3:0 (25:15; 25:18; 25:22)

България: Георги Сеганов, Цветан Соколов, Тодор Скримов, Мартин Атанасов, Алекс Грозданов, Николай Къртев – Владислав Иванов-либеро
Треньор: Силвано Пранди

Австрия: Александър Туш, Александър Бергер, Максимилиан Ландфарер, Никлас Кронталер, Петер Волфартщатер, Матеус Юркович - Флориан Рингзайс-либеро
Старши треньор: Радован Гачич