Волейболният шампион ЦСКА не успя да повтори сензацията отпреди една седмица срещу руския гранд Зенит (Казан). В мач от група “А” на Шампионската лига “червените” допуснаха тежко поражение с 0:3 в Казан. Преди седмица нашите надиграха руснаците в Самоков с 3:2 гейма. Тази вечер обаче момчетата на Александър Попов дори не се доближиха до играта си отпреди седем дни. Възпитаниците на Владимир Алекно също показаха съвсем друга игра, не подцениха двубоя и спечелиха категорично. В първия гейм разликата в класите бе очевидна – руснаците съсипаха “армейците” с 25:8. Във втория гейм българският тим спечели повече точки – 19, но загуби. В третия гейм нашите оказаха най-голяма съпротива, но отново не успяха – 23:25.

Двубоят приключи само за 69 минути. Най-резултатен за победителите бе Максим Михайлов с 18 точки, 13 добави Максим Панталеймоненко, с 11 остана Сергей Тетюхин. За ЦСКА най-много точки реализира Филип Майо – 9, с 8 остана Ясер Портуондо, 7 добави Евгени Иванов.

Зенит започна много добре и набързо поведе с 5:1. Александър Попов взе прекъсване, но и то не помогна. Първото техническо прекъсване дойде при 8:2 за Зенит. Ас на Александър Абросимов и единична блокада на Лой Бол доведоха резултата до 10:2. Второто техническо прекъсване бе при 16:6 за руския тим. Наказателната акция на момчетата на Владимир Алекно продължи със сери от бомбени сервиси на Максим Михайлов и разликата нарасна до 20:7. Ясер Портуондо записа 8-ата точка за ЦСКА - 8:22. Грешки на Мейо и Самунев в атака доведоха първата част до геймбол за Зенит - 24:8. Победната точка в първата част за Зенит заби резервата Алексай Черемисин директно от изпълнение на начален удар - 25:8.

Във втората част ЦСКА започна по-добре, поведе с 3:1 и 5:4. “Червените” взеха аванс от 3 точки при първото техническо прекъсване 8:5. Нашите задържаха аванса до 11:8, но след това руснаците стабилизираха играта си и набързо върнаха 5 поредни точки за да поведат с 13:11. Зенит поведе с 15:12 и Сашо Попов взе прекъсване, след което в игра се появи и Теодор Тодоров. Второто техническо прекъсване дойде при 16:13 за Зенит. Последваха две поредни точки и "червените" намалиха разликата само да 1 точка - 15:16. Атака в антената на Филип Мейо и атака на Апаликов доведоха резултата до 20:16 за Зенит. Резервата Валтерс Рама намали до 18:20 след контраатака, но последваха две великолепни изпълнения на Лой Бол за - 21:18. Максим Михайлов направи 22:18, след което домакините затвориха гейма при 25:19.

Третата част започна равностойно, равенството се задържа до 7:7, след което ЦСКА поведе с 8:7. Зенит излезе напред при 10:9, но Евгени Иванов изравни с единичен блок - 10:10. Зенит дръпна за 13:11, но Николай Иванов направи 12:13. Единична блокада на Теодор Тодоров намали аванса на Зенит само на 1 точка при 14:15. Мощна атака от втора линия на Сергей Тетюхин даде преднина на казанци при 16:14. Максим Михайлов увеличи преднината до 19:15. Разликата нарасна до 5 точки при 23:18 за Зенит, след което домакините се поотпуснаха. ЦСКА направи 5 поредни точки, след атаки на Филип Мейо и 3 блокади - 23:23. Блок-аут на Максим Пантелеймоненко и атака на Максим Михайлов по правата донесоха успеха на Зенит с 25:23.

Следващият мач на ЦСКА е на 5 януари в Кан, а на 12-и приема немския Унтерхахинг в Самоков./БЛИЦ

Зенит (Казан) - ЦСКА 3:0 гейма (25:8, 25:19, 25:23)

Зенит: Лой Бол 5 точки, Сергей Тетюхин 11 точки, Николай Апаликов 6 точки, Андрей Егорчев, Максим Михайлов 18 точки - Владислав Бабичев-либеро (Максим Панталеймоненко 13 точки, Алексей Черемисин 1 точка, Александер Абросимов 9 точки)
Треньор: Владимир Алекно

ЦСКА: Евгени Иванов - 7 точки, Стоян Самунев, Ясер Портуондо - 8 точки, Филип Майо - 9 точки, Николай Иванов - 1 точка, Ивайло Стефанов - 5 точки, Теодор Салпаров - либеро (Валтерс Рама - 1 точка, Теодор Тодоров - 4 точки)
Треньор: Александър Попов