Волейболният ЦСКА постигна историческа победа в Шампионската лига. “Червените” с треньор Александър Попов биха руския и световен гранд Зенит (Казан) с 3:2 гейма. Зенит е трикратен шампион на Русия (2007, 2009, 2010), трикратен носител на купата на Русия (2004, 2007, 2009), победител в Шампионската лига (2008). В състава личат имената на световните звезди Лой Бол, Сергей Тетюхин, Максим Панталеймоненко, Максим Михайлов, Уилям Приди. Това бе първа загуба за руския гранд, който до момента имаше две чисти победи с по 3:0 гейма. Двубоят се игра в зала "Арена Самоков", която бе изпълнена с фенове на ЦСКА. Публиката направи страхотна атмосфера, не спря да подкрепя "червените" и имаше основен принос за успеха.

Волейболистите на ЦСКА тръгнаха страхотно и бързо поведоха с 3:0 след грешка от сервис на Алексей Черемисин, блокада на Евгени Иванов - Пушката и контра на кениеца Филип Майо. Техническото прекъсване дойде при 8:6 за "червените" след успешен пайп на кубинеца Ясер Портуондо. “Армейците” запазиха преднината си до 16:14 след мощна атака на опитния Ивайло Стефанов. Постепенно Зенит успя да изравни при 18:18 след атака на Черемисин и контра на Андрей Егорчев и дори поведоха с 19:18 след нова контра на Максим Пантелеймоненко, което накара Сашо Попов да вземе тайм-аут. Играта продължи точка за точка до 20:20, след което последваха два миниобрата, за да се стигне до 22:21 за руския шампион след грешка на разпределителя Николай Иванов. Прекъсването, което поиска Сашо Попов, даде резултат и ЦСКА отново обърна резултата до 24:22 след грешка от сервис на Пантелеймоненко и контраатаки на Филип Майо и Пушката. В крайна сметка ЦСКА спечели гейма с минималното 25:23 след нова успешна атака на Майо.

Във втория гейм ЦСКА започна добре и поведе с 3:1 след успешни атаки на Ясер Портуондо и Филип Майо. До първото техническо прекъсване разликата нарасна до 8:5 след атака на Евгени Иванов. Преднината продължи да расте до 10:5 след атака в аут на Максим Пантелеймоненко и страхотна контра на Ивайло Стефанов. Постепенно възпитаниците на Владимир Алекно стопиха изоставането си до 14:13 след няколко успешни атаки на влезлия като резерва Максим Михайлов. Второто техническо прекъсване дойде при 16:14 за ЦСКА след блок-аут на Майо. От тук започна лекцията на Максим Михайлов, който направи поредица от точки и почти сам затвори гейма. Руснакът нанизваше ас след ас от сервис, пращаше бомби в полето на “червените”, които не можеха да бъдат посрещани и Зенит натрупа аванс до 23:16. Гостите спечелиха гейма с 25:16.

Третият гейм започна напълно равностойно и първото техническо прекъсване дойде при 8:7 за ЦСКА след грешка от сервис на капитана на Зенит и олимпийски шампион със САЩ Лой Бол. Играта продължи точка за точка до 12:12, след което руснаците поведоха с 13:12 след грешка на Ясер Портуондо. "Червените" обърнаха резултата при 15:14 след две атаки на Филип Майо, а техническата пауза дойде при 16:15 след бърза атака през центъра на Евгени Иванов. Разликата постепенно набъбна до 19:16 след сервис в аут на американския национал Уилям Приди и технично отиграване на Портуондо, но веднага последваха две атаки на Максим Михайлов - 19:18 и тайм-аут за Сашо Попов. Играта за пореден път продължи точка за точка до 24:22 след блок-аут на Ивайло Стефанов. “Армейците” затвориха гейма при 25:23 след нова успешна атака на Филип Майо.

В четвъртия гейм Зенит дръпна с 6:4, а след това и с 8:5. Преднината на руснаците нарасна при 11:7, което накара Сашо Попов да поиска тайм-аут. Преднината се запази до 14:10 след атака-пайп на Приди и Максим Пантелеймоненко. Гостите дръпнаха още в резултата до 16:11 след успешна атака през центъра на Андрей Егорчев. Двата отбора продължиха равностойно до 21:16, след което Зенит увеличи разликата до 23:16 след блокада и ас на Николай Апаликов. “Армейците” обаче не се предадоха и намалиха до 24:22 след ас и блокада на влезлите като резерви Светозар Иванов и Теодор Тодоров. В крайна сметка момчетата на Владимир Алекно спечелиха гейма при 25:22 след блок-аут на Мксим Михайлов.

В петия решителен гейм ЦСКА поведе със 7:4 след сервис в аут на влезлия като резерва Алексей Черемисин, грешка на Максим Михайлов и единична блокада на Евгени Иванов. Размяната на полетата дойде при 8:5 след пусната топка на разпределителя Николай Иванов. Разликата набъбна при 11:7 след нова грешка на Михайлов и тайм-аут за Владимир Алекно и Зенит. “Червените” запазиха преднината си до 14:10 след блокада на Теодор Тодоров срещу Приди, а след това спечели гейма с 15:10 след блок на Ники Иванов, а с това и мача с 3:2.

Най-резултатен за ЦСКА бе кениецът Филип Майо с 23 точки (3 блока), а кубинецът Ясер Портуондо добави 16 точки. За Зенит влезлият като резерва руски национал Максим Михайлов реализира 24 точки (1 блок, 5 аса и 55% ефективност в атака). Следващата седмица ЦСКА ще върне гостуването на Зенит. Срещата е на 15 декември от 19:15 часа българско време.

В първата си среща "червените" загубиха с 0:3 от Унтерхахинг, след това надделяха при закрити врати над Кан с 3:2 гейма.

ЦСКА - Зенит (Казан) 3:2 гейма (25:23, 16:25, 25:23, 22:25, 15:10)

ЦСКА: Николай Иванов 3 точки, Филип Мейо 23 точки, Ясер Портуондо 14 точки, Ивайло Стефанов 9 точки, Евгени Иванов 9 точки, Стоян Самунев 4 точки - Теодор Салпаров-либеро (Валтерс Рама, Георги Манчев, Теодор Тодоров 3 точки, Светозар Иванов - 1 точка)
Треньор: Александър Попов

ЗЕНИТ: Лой Бол 2 точки, Сергей Тетюхин 1 точка, Александър Абросимов 4 точки, Андрей Егорчев 11 точки, Алексей Черемисин 3 точки, Максим Пантелеймоненко 20 точки - Владислав Бабичев-либеро (Максим Михайлов 24 точки, Уилям Приди 11 точки, Николай Апаликов 10 точки)
Треньор: Владимир Алекно