Националите ни по волейбол победиха с 3:1 гейма Южна Корея в мач от група "А" на Световната лига. Нашите взеха трудно първия гейм с 31:29, а във втория бяха по-категорични и надделяха с 25:21. Южнокорейците стигнаха до 25:22 в третия. "Трикольорите" не бяха много убедителни в четвъртия гейм, но го взеха с 25:23. Това бе шести успех за България, като до момента имаме две поражения - от Бразилия на старта.

В първата среща с Южна Корея, играна в събота, избраниците на Силвано Пранди записаха победа с 3:0 гейма (25:23, 25:20, 25:16). Така след 8 мача България се изравни на върха в Група "А" на Световната лига с Бразилия - с по 19 точки. "Селесао" днес взе труден успех с 3:2 гейма като гост на Холандия.

В първия гейм на втория мач срещу южнокорейците Цветан Соколов направи две поредни точки от атаки и нашите поведоха с 2:0. Гостите изравниха при 2:2, но последваха нови 2 точки за България – 4:2. Азиатците отвърнаха със серия от 3 поредни точки – 4:5. Цветан Соколов изравни с мощна атака – 5:5. Единична блокада на Николай Николов изведе България напред 6:5. Пак Ники Николов завърши перфектна атака за 7:5. Първото техническо прекъсване дойде при 8:6 за България. Корейците изравниха при 9:9 и поведоха с 12:10 след двоен блок срещу Цветан Соколов. Силвано Пранди взе прекъсване, но то не даде желания резултат и гостите поведоха с 4 точки – 16:12. Българските волейболисти намалиха до 1 точка при 20:21. Цветан Соколов с блок-аут намали на 21:22. Тодор Алексиев изравни при 22:22 след като пусна технично покрай корейската блокада. Тодор Алексиев изведе България до гейм-бол при 24:23, но корейците изравниха и след това поведоха с 25:24. Последваха няколко равенства, за да се стигне до труден успех за България с 31:29.

При първото техническо прекъсване в третия гейм избраниците на Силвано Пранди водеха с 8:5. Цветан Соколов и Тодор Алексиев продължиха да действат на висота в атака. Националите запазиха аванса от 3 точки до 10:7, но допуснаха изравняване - 13:13. Последваха рокади в състава на националите ни. Силвано Пранди замени Тодор Алексиев с Методи Ананиев. Сун-Мин Мун реализира и Южна Корея поведе с 16:14. Руският съдия Виктор Марко даде два жълти картона на корейците за оспорване на съдийски решения и България поведе с 19:17. Азиатците успяха да изравнят при 19:19 и дори поведоха с 20:19, след грешка в атака на завърналия се на игрището Тодор Алексиев. Гостите обаче не се предадоха и водени от Сун-Мин Мун стигнаха до победа в третата част с 25:22.

Заключителният четвърти гейм бе трудно спечелен от "трикольорите", както първия. Техническото прекъсване бе за нашите при точка на Казийски за 8:5. Соколов го копира за 9:5. След силния начален удар на Муу корейците успяха да поведат със 17:14. Пранди пак смени Алексиев с Ананиев. При 21:20 близо четирите хиляди в зала "Конгресна" във Варна зашочнаха още по-мощно да скандират "Българи, юнаци!", на което волейболистите отговориха с тройна успешна блокада – 22:20. Казийски направи 23:21. Мач-болът бе при 24:23, като Пранди извади Йосифов за сметка на Гоцев, който отиде да изпълни сервис. Успешно и след грешка на корейците България се поздрави с победата 25:23 и 3:1 гейма. На 3 и 4 юли на "трикольорите" предстоят домакински мачове срещу Холандия. /БЛИЦ

България - Южна Корея 3:1 гейма (31:29, 25:21, 22:25, 25:23)

Съставът на България: Андрей Жеков 1, Матей Казийски 17, Цветан Соколов 26, Виктор Йосифов 11, Тодор Алексиев 16, Николай Николов 13 - Теодор Салпаров-либеро (Георги Братоев, Валентин Братоев, Методи Ананиев, Светослав Гоцев)