Волейболните ни националки продължават със страхотното си представяне в Световното Гран При, в което България участва за пръв път. Момичетата на селекционера Марчело Абонданца разбиха Япония с 3:0 гейма (25:23, 25:23, 31:29). Това е първа загуба за днешния съперник на нашите, който до момента беше спечелил и шестте си мача от Гран При. Така японките паднаха на колене пред българките в препълнената зала в Сендай.

Волейболистките ни показаха, че са по-силни, въпреки изтощителните пътувания от единия край на планетата до другия. Както е известно, нашите имаха около 30-часове преход от Маягуес (Пуерто Рико) до Сендай.

В днешната среща обаче избраничките на Абонданца демонстрираха невероятен характер и спасиха мача, който мина през няколко инфарктни момента. Първите два гейма завършиха при резултат 25:23, а третия приключи при 31:29 след 4 мачбола, които българските волейболистки не успяха да вземат.

Най-полезна за нашите отново бе Елица Василева с 19 точки (3 блока), а Добриана Рабаджиева заби още 13 точки (1 ас) за успеха. Много силен мач изигра и Емилия Николова, която реализира 11 точки (3 блока) за победата.

След сладкия успех в Сендай България има 16 точки - 5 победи и 2 загуби, което ни отрежда 7-ото място в общото генерално класиране, като все още имаме реални шансове за класиране на финалите в Сапоро. Японките пък са 4-ти със 17 точки след 6 победи и 1 загуба.

Утре (17 август) България ще играе с Чехия, която по-рано днес загуби от САЩ с 0:3 гейма, а Япония ще спори с американките. Двубоите са съответно от 9:30 и 6:30 часа българско време сутринта.

В неделя ще бъде последната среща на нашите от груповата фаза - срещу САЩ от 9:30 часа.