Женският ни национален отбор по волейбол победи с 3:2 гейма Гърция (25:11, 25:27, 23:25, 25:9, 15:10) в Орестиада в мач от Група "A" на Европейската Лига. В този мач България бе без титулярките си Страшимира Филипова и Елена Колева, както и без основното либеро Мария Филипова, на чието място дебют на тази позиция направи Мария Каракашева.

В първия гейм блокадата на българките работеше като машина и не остави никакъв шанс на домакините - 25:11 за България. В началото на втората част нашите сякаш си повярваха прекалено рано, че им предстои лесна победа, и позволиха на гъркините да дръпнат с 5 точки преднина до второто техническо прекъсване. Въпреки няколко спорни отсъждания на съдиите в полза на домакините, българките успяха да изравнят при 22:22 и геймът се завърза. При 26:25 за Гърция обаче една истинска секира от страна на израелския съдия Юсеф Ниджим подари победата в тази част на домакините. Атака на Радостина Кицигой рикошира в блокадата, но израелецът отсъди 4 удара на България.

Третият гейм беше като повторение на втория. Гъркините взеха голям аванс и до второто техническо прекъсване водеха с 16:8, а неубедителната игра на Ева Янева принуди Драган Нешич да я извади от терена. Влязлата на нейно място Таня Събкова се включи много добре и заличихме разликата до 20:20. След 21:21 гъркините постигнаха 3 поредни точки и на практика предопределиха своята победа и в тази част.

За началото на четвъртия гейм Нешич предприе вече традиционната за него вътрешна рокада и прати Кицигой да играе като диагонал, вместо Десислава Горанова, а Ева Янева се върна като посрещач. Българската машина отново заработи и изходът в частта беше предопределен далеч преди контузията на Хариклея Савиду съвсем да извади домакините извън релси.

Нашите продължиха със същата седморка и в тайбрека и набързо успяха да натрупат три точки преднина, която запазиха до смяната на игрищата, информира bulgarianvolley.com. Избраничките на Драган Нешич продължиха да натискат и увеличиха аванса си с още две точки, които обаче скоро след това бяха пропилени, за да потърсят нови пробиви при свой начален удар за крайното 15:10.

Роди Кицигой стана топреализаторка на мача с 26 точки, 6 от които тя постигна на блокада. Ева Янева добави 20 точки за победата, а влязлата в третия гейм Събкова се отличи както с трите си аса, така и с 87% позитивно посрещане.

Макар и само временно, България излезе на първо мястто в Група "A" с 8 точки, пред Сърбия и Испания, които са с по 7, но и с мач по-малко. Утре Гърция и България ще се срещнат отново. Мачът е пак в Орестиада от 15:00 часа и ще бъде излъчен пряко по Канал 3.

Гърция - България 2:3 (11:25, 27:25, 25:23, 9:25, 10:15)

Гърция: Теза Арети - 2 точки (0 аса, 0 атаки, 2 блокади), Урания Гузу - 16 (4, 9, 3), Ники Музаки - 2 (0, 2, 0), Евангелия Хадава - 13 (2, 8, 3), Вая Дирва - 4 (1, 1, 2), Йеоргия Дзанакаки - 22 (8, 11, 3), либеро Йоанна Влаху, Анна Карпуза - 3 (0, 3, 0), Елени Христодулу - 4 (0, 4, 0), Хариклея Савиду, Анна Кавата, Хрисула Параскевопулу, старши треньор Йоргос Ликудис

България: Любка Дебърлиева - 6 точки (0 аса, 5 атаки, 1 блокади), Десислава Горанова - 7 (1, 6, 0), Ева Янева - 20 (0, 17, 3), Радостина Кицигой - 26 (0, 20, 6), Илияна Петкова - 12 (0, 7, 5), Цветелина Заркова - 13 (0, 11, 2), либеро Мария Кракашева, Таня Събкова - 10 (3, 7, 0), старши треньор Драган Нешич