Националният отбор на България по волейбол запази второто си място в Група “В” и съхрани шансовете си за класиране на финалите на Световната лига след успех с 3:1 над Германия. Играчите на Радостин Стойчев спечелиха първите две части с 26:24 и 25:22, отстъпиха в третата с 20:25, но грабнаха победата след 25:23 в четвъртия гейм. С първия си успех като гост за тази година българите взеха реванш за съботното си поражение с 2:3.

Селекционерът Стойчев започна с традиционния ни състав, като Цветан Соколов бе титуляр на мястото на контузения капитан Владо Николов. Соколов, който вчера отбеляза 32 точки, отново игра на много високо ниво и пак бе най-резултатен в нашия тим – 26 точки. В хода на мача селекционерът гласува доверие на Николай Пенчев, който влезе на мястото на Тодор Алексиев, вторият разпределител Георги Братоев и Данаил Милушев.

В първия гейм немските поведоха с 3:0, но с 4 поредни точки стигнахме до обрат след точки на Алексиев и Теодор Тодоров. На първото техническо прекъсване имахме преимущество – 8:7. С ас на Андрей Жеков водехме с 16:13 на второто прекъсване след което стигнахме до аванс от 5 точки – 20:15. До края на частта националите позволиха изравняване, но взе частта с 26:24.

В началото втория гейм точките се редуваха за двата тима до 18:18. Тогава българите дръпнаха след две атаки на Соколов с 21:18. Възпитаниците на Радостин Стойчев спокойно доиграха частта и я взеха с 25:22.

За съжаление третият гейм започна зле за нас. Германия набързо натрупа преднина и водеше с 16:11 при второто техническо прекъсване. След него тимът ни съумя да стопи преднината до 3 точки – 16:19. Съперникът обаче отново дръпна в резултата с 5 точки 23:18. Радостин Стойчев изрази бурно недоволството си от отсъждане на съдията, който даде точка за Германия при 24:20, след което съперникът затвори частта при 25:20.

Четвъртият гейм започна добре за българските волейболисти, които взеха пет точки аванс за 8:3 и тази преднина се запази до нашия 19-и пункт. След това германците обаче съкратиха аванса ни само на два пункта и резултатът започна да се движи точка за точка. Победата бе донесена от Цветан Соколов при атака от позиция 2 по диагонала./БЛИЦ

ГЕРМАНИЯ – БЪЛГАРИЯ 1:3 (24:26, 22:25, 25:20, 23:25)

Германия: Патрик Щурвалд, Йохен Шьоопс, Роберт Кром, Себастиан Шварц, Щефан Хюбнер, Макс Гюнтьор - Маркус Щоервалд-либеро