Националният отбор на България по волейбол загуби с 1:3 гейма от Бразилия в мач от група "А" на Световната лига. Така "селесао" се класира за финалната фаза в Кордоба (Аржентина). Нашите обаче имат шанс да последват бразилците още тази вечер при добро стечение на мачовете в останалите три групи. Един от мачовете, от които зависи съдбата на нашия национален отбор е Италия - Сърбия в Белград. Българите се надяват на успех на италианците, при който ще елиминират Сърбия. Западните ни съседи са конкурент на "лъвовете" за най-добър втори отбор.

Българите имат прекрасна възможност да се класират за финалната фаза и при победа утре над Бразилия. Двубоят е отново във Варна от 18,00 часа.

Първият гейм продължи 28 минути и бе равностоен, но гостите имаха предимство през цялото време. Равенството се задържа до 6:6, след което бразилците записаха 2 поредни точки и поведоха с 8:6 при първото техническо прекъсване след атака на Леандро Висото. Възпитаниците на Силвано Пранди намалиха на 1 точка при 7:8 и 8:9. Мощна атака на Матей Казийски и двоен блок на Николай Николов и Владо Николов срещу Мурильо Ендрес израниха резултата при 11:11. Матей Казийски направи 13:13 с фантастична атака от втора линия. Владо Николов заби за 14:14, но Родригао отново изведе Бразилия напред с атака през центъра. „Кариоките” поведоха с 16:15 при второто техническо прекъсване след атака на Леандро Висото. Владо Николов изравни при 16:16 след дълго разиграване и насочена към него топка от либерото Теодор Салпаров. Пак капитанът на България реализира атаката си за 17:17, след което последваха 2 поредни точки за Бразилия – 17:19. Владо Николов намали до 18:19 с атака по диагонала срещу блока на Лукас Сааткамп и Леандро Висото. Бразилия поведе с 2 точки при 22:20 след пусната топка от Бруно Резенде. Двойна блокада срещу Владо Николов направи разликата 3 точки в полза на световните шампиони – 20:23. Победната точка за „селесао” в първата част за 25:22 направи резервата Уолъс де Соуса след блок-аут.

Във втория гейм нашите започнаха малко по-добре и поведоха с 3:1. След това дойде равенство 3:3. България излезе напред в резултата 7:6, а първото техническо прекъсване отново дойде в наша полза – 8:7. Резултатът се движеше добре за “лъвовете” до 11:11, след което имаше ново равенство 13:13. Момчетата на Пранди поведоха с 2 точки за 15:13. Тук бразилците обградиха главния съдия и искаха блок-аут. Протеста им не бе уважен и разярения Бернардо Резенде взе прекъсване. Матей Казийски направи резултата 16:14 с атака като за учебник по късия диагонал. „Кариоките” изравниха при 16:16. Висото изведе гостите напред с 2 точки при 20:18. Виктор Йосифов намали до 21:22, негов сервис в мрежата изведе Бразиля до гейм-бол при 22:24. Сервис на Андрей Жеков в аут даде победната точка на „селесао” във втората част за 25:23.

В третия гейм Силвано Пранди пусна в игра Валентин Братоев. Той откри точковата си сметка с ас за 1:0. България водеше в резултата до 3:2, когато Владо Николов завърши ефектно атаката си. Последва силна игра на бразилците и те поведоха със 7:4 и 8:5 след атака на Висото. Валентин Братоев намали до 8:9, а аут в атака на Лукас Сааткамп изравни резултата до 9:9. България поведе с 10:9 и 11:10. Блокада на Андрей Жеков срещу Висото направи преднината 12:10 на България. Последва ас на Виктор Йосифов, но главният съдия не го видя и даде точка за Бразилия 12:11. Матей реализира за 13:11, но бразилците изравниха при 13:13. България отново поведе с 2 точки при 15:13. Последваха 3 български грешки и Бразилия излезе напред при второто техническо прекъсване с 16:15. Тодор Алексиев смени Валентин Братоев. Атака на Тошко Алексиев и негов единичен блок даде аванс на България при 19:17. Бернардо Резенде взе прекъсване за гостите. Лукас Сааткамп намали до 20:21, а Висото до 22:23. Резервата Марлон Яред прати топката в аут от сервес и се стигна до гейм-бол за България при 24:22. Ники Николов рискува сервиса си и го извади в аут за няколко сантиметра - 24:23. Победната точка за България в 3-ата част заби Валентин Братоев 25:23.

В четвъртия гейм Силвано Пранди пусна в игра опитния Христо Цветанов. В началото поведохме с 3:1, именно чрез Цветанов стигнахме до 5:2 и 6:2 след атака в аут на Мурило. Бразилия обаче стигна до обрат – 7:6. Първото техническо прекъсване дойде в наша полза – 8:7. Братоев ни позволи да запазим аванса си - 9:8, но Висото бе безпогрешен на три поредни пъти - 9:10. Двата тима стигнаха до равенство – 17:17. Сервисът и добрата игра на Бразилия обаче отново ги изведе напред – 20:18. Матей Казийски направи 19:20. Андрей Жеков отново върна интригата и равенството – 22:22. Атака и блок на Мурильо Ендрес изведе Бразилия до мач-бол при 24:22. Владо Николов намали до 23:24, а Матей Казийски заби ас за 24:24. Казийски рискува следващия сервис и заби топката в мрежата – 24:25. Успехът на Бразилия в мача дойде след блокада на най-добрия им играч в този мача Леандро Висото – 26:24 и успех за „кариоките” с 3:1.

Двубоят се игра пред препълнената зала. Близо 6000 зрители подкрепяха момчетата на Силвано Пранди. В официалната бе и президентът Георги Първанов. Премиерът Бойко Борисов обаче така и не пристигна във Варна, въпреки че през седмицата получи официална покана от капитана на тима Владимир Николов. Атмосферата в залата бе прекрасна, привържениците пяха химна на България, а играчите бяха представени един по един на терена в затъмнена атмосфера и прожектори./БЛИЦ