Германия и Испания се изправят един срещу друг в полуфинал на Мондиал 2010. Сблъсъкът е повторение на финала на европейското първенство преди две години и мнозина специалисти побързаха да го обявяват като Финал преди финала. Със същото звание от началото на световното първенство до момента бяха коронясвани и мачовете Бразилия – Португалия, Германия – Англия, Испания – Португалия, Холандия – Бразилия и Аржентина – Германия.

Историята на мачовете между Германия и Испания е със 75-годишна история. Въпреки че статистически Бундестима има предимство в победи в досегашните 20 мача, може да се каже, че надмощието в тези мачове е поделено. Що се отнася за мачовете между двата отбора на световни първенства, то “маншафтът” има предимство. “Червените фурии” обаче доминират в мачовете на европейски шампионати, откакто турнирите се провеждат с групова фаза. Все пак иберийците спечелиха европейската титла преди 2 години след победа над Бундестима на финала. Освен това "Ла Фурия" спечели последните си два мача срещу Бундестима.

Досега гермаците и испанците са се сблъсквали три пъти на световни първенства, като и трите пъти са били в една и също група. Немците имат два успеха с по 2:1, а последната среща между двата тима на мондиал завърши 1:1 като това стана през 1994 г. Двата тима се срещат за първи път на планетарен шампионат през 1966 г. На 20 юли същата година в Бирмингам на стадион “Вила Парк” немците печелят с 2:1, въпреки че иберийците повеждат с гол на Хосе Мария Фусте в 22-ата минута. Четвърт час по-късно резултатът вече е равен, благодарение на попадението на Лотар Емерих. Тимът на ФРГ стига до успеха 6 минути преди края, когато точен е Уве Зелер. Впоследствие немците стигат до финала, но губят с 2:4 от домакина Англия.

През 1982 г. двата тима са в един поток от втората групова фаза, а германците печелят с 2:1, което ги класира на полуфиналите. Пиер Литбарски открива резултата в 50-ата минута, а Клаус Фишер удвоява 22 минути по-късно. Девет минути преди края Хесус Мария Самора връща едно попадение. То обаче идва твърде късно и домакините на световното първенство завършват на дъното на групата. Бундестимът отново стига до финала, където губи от Италия с 2:3. 14 години по-късно Германия и Испания отново са в една група и в невероятната жега в Чикаго завършват 1:1. Хуан Антонио Гойкоечеа открива резултата в 14-ата минута, а Юрген Клинсман изравнява в 48-ата. Двата тима прескачат груповата фаза и се класират за осминафинал, а след това и за четвъртфинал, но на този етап са елиминирани. България бие “маншафта” с 2:1, а Италия се налага над “червените фурии” със същия резултат.

Двата отбора са играли един срещу друг четири пъти и на европейски първенства. През 1976 г. немците се налагат на четвъртфиналите на разменено гостуване след 1:1 в Мадрид и 2:0 в Мюнхен. След въвеждането на групова фаза на континенталните шампионати през 1980 г. испанците са тези, които имат превес в мачовете си с Бундестима. Началото е поставено през 1984 г. на турнира във Франция. Тимът на ФРГ е сочен като фаворит за титлата преди първенството. За голяма изненада испанците, които са с отбор ветерани от предишните европейски и световни първенства, печелят с 1:0. Единственият гол е реализиран от Антонио Маседа, който изпраща у дома още след груповата фаза германския тим, изпълнен с таланти като Лотар Матеус, Руди Фьолер и Карл-Хайнц Румениге. Иберииците стигат до финала на турнира, но губят от домакина Франция с 0:2.

През 1988 г. немците са домакин на европейското първенство и в груповата фаза взимат своя реванш след победа с 2:0, като и двата гола са реализирани от Руди Фьолер. Испания отпада от турнира, а Германия се класира на полуфинал, където губи с 1:2 от бъдещия шампион Холандия. Единственият мач между двата отбора, който е решителен за спечелването на трофей, бе този преди 2 години. На финала на Евро 2008 Испания спечели с 1:0 след гол на Фернандо Торес в 33-ата минута. Шави прокара топката през немската отбрана преди Торес да прехвърли Йенс Леман. “Червените фурии” спечелиха първия си трофей от 44 години, а Давид Силва и Маркош Сена пропиляха чисти положения за още попадения в немската врата./БЛИЦ

ДОСЕГАШНИТЕ МАЧОВЕ МЕЖДУ ГЕРМАНИЯ И ИСПАНИЯ
12.05.1935 г., Кьолн – контрола
Германия – Испания 1:2
1:0 Конен (11), 1:1 Лангара (29), 1:2 Лангара (45)

23.02.1936 г., Барселона – контрола
Испания – Германия 1:2
0:1 Фат (15), 1:1 Регейро (34), 1:2 Фат (68)

12.04.1942 г., Берлин – контрола
Германия – Испания 1:1
1:0 Декер (58), 1:1 Кампос (76-дузпа)

28.12.1952 г., Мадрид – контрола
Испания – ФРГ 2:2
0:1 О. Валтер (7), 1:1 Гаинса (25), 1:2 Термат (30), 2:2 Сесар (69-дузпа)

19.03.1958 г., Франкфурт – контрола
ФРГ – Испания 2:0
1:0 Клод (45), 2:0 Цисларчик (47)

20.07.1966 г., Бирмингам (Анг) – СП-групи
ФРГ – Испания 2:1
0:1 Фусте (22), 1:1 Емерих (38), 2:1 Зелер (84)

11.02.1970 г., Севиля - контрола
Испания – ФРГ 2:0
1:0 Ариета (17), 2:0 Ариета (41)

24.11.1973 г., Щутгарт - контрола
1:0 Хайнкес (14), 2:0 Хайнкес (38), 2:1 Кларамунт (53)

02.07.1982 г., Мадрид, СП-втори групи
1:0 Литбарски (51), 2:0 Фишер (75), 2:1 Самора (82)

20.06.1984 г., Париж (Фр) – ЕП-групи
ФРГ – Испания 0:1
0:1 Маседа (90)

15.10.1986 г., Хановер – контрола
ФРГ – Испания 2:2
0:1 Бутрагеньо (45), 1:1 Ваас (61), 2:1 У. Ран (70), 2:2 Гойкоечеа (78-дузпа)

Германия – Испания 4:1
1:0 Шол (24), 2:0 Шол (51), 3:0 Циклер (57), 4:0 Циклер (62), 4:1 Раул (69)

12.02.2003 г., Палма де Майорка
Испания – Германия 3:1
1:0 Раул (31), 1:1 Бобич (38), 2:1 Раул (76-дузпа), 3:1 Гути (82)

29.06.2008 г., Виена (Ав) – ЕП-финал
Германия – Испания 0:1
0:1 Торес (33)

Баланс: 20 мача, 8 победи за Германия, 6 равенства, 6 победи за Испания, г.р. 27:22