Чехия е новият световен шампион по хокей на лед. Звездата Яромир Ягър и съотборниците му победиха драматично с 2:1 Русия на финала в Кьолн. Така чехите спечелиха шестaтa световна титла в историята си като самостоятелна държава.

В годината си с най-лошо класиране в Международната асоциация (в момента Чехия е на шестото място в световната ранглиста) селекцията на Владимир Рузичка надигра устремилия се към титлата и №1 в света Русия.

Двубоят бе крайно интересен още от началото до самия му край. При първата си атака Яромир Ягър открадна шайбата я подаде към Клепиш, който изведе своя отбор напред - 1:0. В последните секунди на първата част Павел Дацюк изравни, но реферът отмени попадението, защото бе вкарано миг след сирената. В 38-ата минута Чехия стовари втория си тежък удар. Рахунек отдясно подаде прострелно към Ролинек, който вкара с кънка, но голът след консултация бе зачетен - 2:0.

В последните минути на последната третина руснаците упражниха масиран натиск. В оставащите две минути отборът изкара и вратаря си за сметка на полеви играч. Чехите пък останаха с човек по-малко и разликата стана огромна. 36 секунди преди края Дацюк намали след асистенция на Ковалчук.

В последните секунди руснаците опитаха отчаяни действия, които да им помогнат да стигнат до равенство и да вкарат мача в продължения, но това не се случи. Така Чехия би Русия и покори световния връх, грабвайки златните медали в Кьолн. /БЛИЦ