Истината за потопа, отнел 3 човешки живота и червената компания от Камено
Независимо от тежките метеорологични условия, се извършват огледи на местопрестъплениията, разпит на свидетели, както и други процесуални действия, относими към предмета на разследването“.
Цитатът е точен.
Днес, от 8,30 часа до 14 часа, Флагман проведе собствено разследване по темата, резултатите от което представяме на нашата читателска аудитория. Не ни е известно докъде са стигнали компетентните органи и колко време ще отнемат процесуално-следствените им действия.
Сайтът "Флагман" направи свое разследване по темата. Ето и събраните от медията данни в хронология:
Днес при разкъсаната т.нар. стена – от пръст. Някъде да виждате бетон, камък, преливник?
На 25 януари 2007 г. Общинският съвет на Камено, доминиран от БСП, взема решение да смени начина на трайно ползване на два язовира в с.Трояново: от язовири - на пасища и мери. Със същия протокол язовирите от публична общинска собственост стават частна общинска собственост, независимо че пасищата и мерите по закон няма как да са частна общинска собственост. Председател на местния парламент е лидерът на БСП Стефан Бонев, който през октомври същата година става кмет. Всъщност това е един язовир, известен като Чотората, в местността Таушанов кайряк, в землището на Трояново, но е разположен в два съседни имота – единият е обявен с площ 93,5 дка, а другият – 14,105 дка.
На 7 февруари 2012 г. Стефан Бонев, вече като кмет на Камено, издава заповед да се отпише този язовир от актовите книги на общината. В периода 2012-2013 г. липсват данни за статута на бившия общински имот – дали той е бил пасище или мера. Но в един момент той се появява в интересен договор между кмета Стефан Бонев и частно лице от Камено, в който договор никъде не става дума за пасище или мера, а за продажба на общински ниви.
Флагман разполага с копие от този договор. В него са обявени за ниви общо 108 дка, които Бонев продава на 34-годишния Анатолий Райков Райков за 18 504 лв.
В Камено Анатолий е известен като момче за всичко на авторитетната и влиятелна фамилия Мутафови. Произхожда от бедно семейство, не е известно да е вадил прехраната си на друго място, освен при Мутафови. Нито пък е известно някога да е разполагал от повече левове от джобни за кръчмата.
Инж.Димчо Мутафов е началник отдел „ТСУ“ в община Камено – повече от 30 години, до края на последния мандат на Стефан Бонев през 2015 г. Съпругата му д-р Елена Димитрова-Мутафова е общински съветник от БСП в няколко поредни мандата. И към този момент д-р Димитрова е член на ОбС, председател на Изп.бюро на ОбС на БСП-Камено, председател на постоянната комисия по здравеопазване, социална политика и екология в ОбС-Камено. Синът им Димитър е приятел на Анатолий.
Нашият репотер не успя да открие „предприемача“ Анатолий Райков. Той е изчезнал от Камено. Не е забелязван из градчето от 2013 година. Местните казват, че е заминал навън, по слухове карал из Европа товарен камион. Близките му са починали. Снимката на Анатолий в нашата публикация е отпреди пет години.
Въпросният договор между кмета Бонев и Анатолий Райков става основание за съставяне на нотариален акт от бургаския нотариус Станка Димова за последваща имотна сделка. Анатолий Райков се явява през същата 2013 г. в нотариалната кантора като собственик на нивите, които продава на фирма „Дием“ЕООД, на Димитър Димчев Мутафов. Но в нотариалния акт нивите вече не са ниви, а язовир! Защото Анатолий или по-скоро тези, които „дърпат конците му“, се позовават пред нотариус Димова на скица от Поземлената комисия в Камено, издадена на 17 януари 2007 г. - няколко дни преди решението на оглавявания от Бонев местен парламент за смяна на предназначението на шесте язовира. Според тази скица Мутафов-син вече трябва да купи язовир, но със странно занижена площ – 49,108 дка, както и нива до язовира, върху която има и няколко постройки -общо 6,45 дка.
Скицата от Поземлената комисия, издадена на 17.01.2007 г., с която при нотариус Станка Димова през 2013 г. нивата пак става язовир
При сключването на сделката от нотариус Димова „объркването“ е още по-фрапантно, защото имотите вече няат нищо общо нито площите, отбелязани в договора на Бонев, нито със скицата от Поземлената комисия. Споре нотариалния акт, връчен на Мутафов-син, язовирът е с площ 42,657 дка и е купен за 10 хиляди лева, а нивата с бараките остава със същите размери – 6,452 дка, но пък е „продадена“ за 20 500 лв.
Оттогава в този язовир се отглеждат толстолоб и шаран. Ден след трагичните събития от нощта срещу 25 октомври в селата в ниското – към деретата между с.Желязово и с. Русокастро, по поречието на р.Русокастренска, се носят толстолоби и щарани от 4-56 кила, а циганите в околностите ликуват. Това, според свидетели, са рибите от. яз.Чотората.
Наш екип бе на скъсаната му стена днес преди обед. Доколкото може всичката тая пръст да се нарече язовирна стена! Този язовир е най-големият в Трояново. Това, което може да се види и с просто око, без присъствие на специалист, е, че това не е стена, защото няма и следа от камък, за бетон да не говорим. Въпросът на Флагман е: къде и с какви материали е бил монтиран преливник, за който Мутафов-баща говори пред националните телевизии. Това, което виждате на снимката – да ви прилича на стена?
Списъкът на рисковите язовири, изготвен от Областна управа. Яз.Чотората е трябвало да бъде проверен два дни след трагедията
На 11 октомври 2017 г. областният управител Вълчо Чолаков издава заповед за сформиране на широкоспектърна като експертност комисия от 10 членове, която да провери техническото и експлоатационно състояние на язовири в Бургаска област, за които са налични данни, че са рискови. По график въпросната комисия е трябвало да провери Чотората (в списъка фигурира като Чотурата,а.б.) на 27 октомври. За зла участ – два дни след водния ад над община Камено.
Последвайте ни
0 Коментара: