Вече започна третият етап от дейностите за преодоляване на последствията от страхотното бедствие, което сполетя Пловдивска област и специално района на община Карлово. Това съобщи на брифинг в Слатина областният управител Ангел Стоев. 

Днес стартираха дейностите по разчистване, укрепване и обезопасяване, както и някои ремонтни такива. За тази цел са необходими техника и хора. Както вчера обещахме, че ще увеличим броя на техниката над два пъти, това се случи, увеличихме и броя на хората, които помагат за преодоляване на последствията от бедствието. Вчера на терен имахме 31 тежки машини в селата Богдан, Каравелово и Слатина. Днес тези машини са вече 69. 

Към момента в село Каравелово работя 10 фадроми, 12 самосвала, 6 верижни багера, 2 камиона със щипка, 60 доброволци и 60 войници с пет резачки. В село Богдан работят 10 фадроми, един верижен трактор, пет самосвала, 4 верижни багера, един камион със щипка, 20 доброволци, 93 войници с още един багер и 4 резачки. 

В село Слатина работят пет багера, две фадроми, осем самосвала, два камиона със щипки, 40 войника, които разполагат със 4 резачки, 10 горски работника с резачки и 25 доброволци. За Слатина допълнително договаряме техника, която ще ни бъде предоставена от частни фирми, обясни още губернаторът.

От Браншовата камера на пътните строители са предоставили днес техника, която е насочена към Слатина.  

От вчера на терен работи и техника на Горското стопанство в Смолян, два големи камиона със щипки и два багера и Напоителни системи Сливен предостави един много мощен багер, с който се възстановява скъсаната дига в района на село Трилистник. Там 50 метра от дигата я няма, стана ясно още на брифинга.

Кметът на община Карлово д-р Емил Кабаиванов обясни, че всички хора, на които са пострадали домовете, са подслонени, всеки ден служители на общината приготвят 300 порции храна, която им се раздава, осигурени са до момента 30 000 бутилки по литър и половина вода, които също се раздават. 

Работят комисиите, които описват щетите по частните имоти и по общинската и държавна инфраструктура. Когато държавната и местната власт са заедно, нещата се случват, коментира още кметът.

Полицията е напълно съпричастна с бедствието, екипи на РУ Карлово реагираха мигновено, като освен осигуряване на обществения ред, полицаите са помагали да се вадят пострадали хора и са обезопасили пострадалите и срутени мостове, за да няма катастрофи. 

Сега продължаваме с допълнителни сили от ОДМВР Пловдив да изпращаме ежедневно патрули - по 2 през деня и вечерно врече по 4, за да се допуснат кражби от необитаеми къщи. Униформените също помагат и за раздаването на хранителни продукти. Към момента няма сигнали за опити за посегателства. 

Бригаден генерал Деян Дешков-командирът на 61 Стрямска бригада Карлово заяви, че днес за пореден път армията се е включила да помага, а довечера според констатациите на Кризисния щаб на общината, ще се реши утре с колко души военнослужещи отново да се включат.

Областният управител обясни, че са направени огледи от къде би могла да дойде водата, причинила бедствието. 

Според министъра на земеделието Явор Гечев е констатирано, че няма незаконна сеч или ако има такава, тя е в много малко размери. Счита се, че основна причина за пороя е огромното количество дъжд, около 200 литра на кв. м. 

В района на тези три села -Каравелово, Богдан и Слатина, има над 10 хиляди кубически метра дървен материал, довлечен от Средна гора. Предстои той да бъде извлачен и нарязан. Част от него ще остане при жителите за огрев, освен дървета има огромното количество земна и скална маса, която също е над 10 хиляди куб. м. 

За да се справим със всичко това е необходимо време, техника и хора. По разчети на главна дирекция Гражданска защита на населението, за да се разчистят селата трябват 2 седмици, едва след това ще започнат възстановителните дейности, които ще отнемат изключително много време, особено там, където е засегната критичната инфраструктура, обясни Ангел Стоев. 

Той припомни, че голям проблем също е водоснабдяването. Разпоредил съм ВиК Пловдив да работи приоритетно по района на Карлово и Сопот. На Сопот, който също е без вода, пратихме машини, които се надяваме до довечера да отстранят авариите. 

Във всяко населено място, в което се пуска вода, трябва да се вземат по две проби, които да докажат, че водата е годна за пиене и тогава вече хората я консумират, завърши губернаторът.

Кристина ИВАНОВА, БЛИЦ

ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ!

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук