Серия силни земетресения часове преди първото посещение на Борисов в Босна и Херцеговина
Справка на официалната интернет страница на Европейския средиземноморски сеизмологичен център (EMSC), цитирана от "Фокус".
Първият трус, регистриран 45 минути след полунощ (местно време), е бил с магнитуд от 4,2 по скалата на Рихтер. Епицентърът му е бил на 67 км западно от столицата Сараево, с дълбочина от два километра под земната кора.
Пет минути по-късно е последвал втори трус, този път със сила от 4,7 по скалата на Рихтер. Епицентърът му е бил на 69 км западно от столицата Сараево, с дълбочина от два километра под земната кора. Няма приведени данни за пострадали или материални щети.
Премиерът Бойко Борисов ще направи двудневно официално посещение (на 26 и 27 октомври) в Босна и Херцеговина. То е първото на ниво министър-председател в двустранните отношения.
В първия ден от визитата си в Босна и Херцеговина Борисов ще посети военната база Буетмир в Сараево, където ще се срещне с командващия въоръжените сили на ЕС в Сараево (EUFOR) – генерал-майор Антон Валднер, с командира на Щаба на НАТО в столицата на БиХ – бригаден-генерал Робърт Хюстън, както и с българския военен контингент в състава на EUFOR.
В петък Борисов ще разговаря с министър-председателя на Босна и Херцеговина Денис Звиздич. Двамата премиери ще обсъдят засилването на икономическото и регионалното сътрудничество, както и евроинтеграцията на Босна и Херцеговина. Борисов ще се срещне също с председателите на двете камари на босненския парламент.
В делегацията са вицепремиерите Томислав Дончев и Красимир Каракачанов, както и министрите на транспорта и на икономиката Ивайло Московски и Емил Караниколов. България e първата държава, която на 15 януари 1992 г. призна независима и суверенна Босна и Херцеговина. Дипломатически отношения между двете страни са установени през януари 1996 г., а през март 1996 г. е открито посолство на България в Сараево.
От месец ноември 2005 г. в България започна да функционира посолство на Босна и Херцеговина. Посолството бе официално открито в София на 18 май 2006 г, припомня "Труд".
В двустранните си отношения с Босна и Херцеговина България се стреми да реализира следните приоритети:
– Оказване на съдействие и предаване на опит в процеса на европейска и евроатлантическа интеграция на Босна и Херцеговина;
– Сътрудничество в рамките на региона с цел консолидиране на стабилността в Югоизточна Европа и по-конкретно Западните Балкани;
– Поддържане на активен политически диалог на всички равнища, увеличаване на стокообмена и туристическия поток, активизиране на връзките между отрасловите министерства, ведомства, организации и структури на гражданското общество на двете страни; – Извършване на съвместен преглед и инвентаризация на договорно-правната база.
Последвайте ни
0 Коментара: