През последните два дни се проявяват усетени земетресения южно от територията на България.

Това съобщава за "Фокус“ Румяна Главчева, експерт-сеизмолог, дописен член на БАНИ, дългогодишен ръководител на секция "Сеизмология" в Геофизичен институт (дн. НИГГГ-БАН).

В 05:10 в петък започва реализиране на слабо енергетична земетръсна серия на територията на източното разклонение на Халкидическия полуостров (Атон/Света гора). Максималното земетресение се усеща в 16:02 на същия ден.

Земетресението е с магнитуд 3.3 и епицентър на около 12 км запад-северозападно от Карея, главен град на Атон. Сведения от някои манастири информират за усещане “със значителна чувствителност" (IV-V / V степен интензивност). Магнитудите на останалите 15 събития, които продължават и в този момент (18 ч/20 юли), са  между 1.7 и 2.9 според Атинската обсерватория. 

В петък вечер около час и половина преди полунощ се случи земетресение с магнитуд 4.2 в западната част на Мраморно море на малка дълбочина. За късмет, жители на “обречения" Истанбул са усетили само леки сътресения, поради две обстоятелства – отдалеченост на големия град от сеизмичния източник (135-155 км) и бързо поглъщане на сеизмичната енергия в най-горните части на земната кора – място на зараждане на събитието (не повече от 4 км под морското дъно).

Максималните сътресения, създадени от мраморноморското събитие, едва ли са достигнали интензивност от VI степен; но дори и тогава леки повреди са възможни в близкия остров Мармара и по територията на полуостров Капъдагъ. В околоморските селища силата на въздействие не е в състояние да нанесе щети.

Междувременно в 11:08, събота, на около 60 км източно от Солун е регистриран слабо усетен трус (магнитуд 3.1). Последван е от два други – магнитуди 1.7 и 2.4, последният в 17:51, събота. Тази тройка събития се осъществява близо 30 км северно от атонската серия.

Последните обявени събития са в област в непосредствена близост на дълбоката тектонска падина, която отделя Халкидическия полуостров от континента. Този район, именно, има историческо земетръсно минало – катастрофални земетресения през 1759 и 1932 година.