Началникът на COVID отделението в Инфекциозна болница в София доц. д-р Атанас Мангъров и математикът Петър Велков се счепкаха в остър спор късно снощи в "Шоуто на Николаос Цитиридис", след като вече го бяха правили неведнъж и в социалните мрежи.

"Ние сме в челните места по смъртност. Това природно бедствие не може да се овладее по този начин. Това се доказва в страните с най-строги мерки. Медицината не е аритметика. Мерките нямат особена полза, защото епидемията си следва своя ход. Ако се затворим и живеем накрая на света можем да се предпазим, но в момента, в който се отворим, всичко ще започне отначало, посочи още доц. Мангъров.

По думите му пациентите, които са настанени в Инфекциозна болница, са там по-скоро от страх, отколкото да имат нужда. "Не особено тежък медицински проблем се използва по всякакви цели".

"Ситуацията е подценена, случаите са много повече и пораженията са по-големи", пък заяви от своя страна математикът Петър Велков. И добави: "Мерките работят. Те се взимат, защото здравната система не може да издържи. Ако пуснем безконтактно да се разпространява вируса, това ще доведе до 60 – 70 000 смъртност в България и това няма да са само възрастни хора".

"Аз бих се засегнал от епитети, които ме наричат идиот и шизофреник, но знам, че той не е прав", обърна се доц. Мангъров към Петър Велков, като отбеляза, че събеседникът му има гузна съвест.

Цялата информация за К-19 е в ръцете на нещото, наречено НОЩ. Колкото повече тестове правиш, толкова повече заразени ще откриваш, смята инфекционистът. "Вие не разбирате", упрекна събеседникът си доц. Мангъров.
 
"Много тъжно е така да се отнасяте към мъката на хората, загубили близките си. От тази зараза загинаха 18 000 човека“, отвърна му математикът. Стигна се и до там младият математик да подари на доц. Мангъров папка с доклад от 1200 страници със заглавие "Методи на дезинформация за мерките и ваксините при пандемията от коронавирус и ролята на българските медии", който опровергавал дезинформацията на инфекциониста. Подаръкът и написаното на ръка посвещение обаче, не се харесаха изобщо на доцента и зад кулисите той захвърли папката в краката си.



В 20 на 100 от случаите протича едно грипоподобно състояние. В част от случаите, заболяването е по-тежко заради съпътстващите заболявания, стана ясно от думите на шефът на COVID отделението в Инфекциозна болница – София.