Родители на ученици обмислят да ги спрат от училище заради по думите им системен физически и психически тормоз от страна на дете в класа. Те твърдят, че учебният процес е силно затруднен. Недоволните разказаха за множество случаи на бити деца.

„Всичко започна през декември 2022 г., когато в 6-о училище дойде дете със СОП. След няколко месеца класният ръководител напусна, защото просто не издържа”, поясни пред Нова телевизия единият от родителите.

"Учителят казва: "Той има внимание 1-2 минути, след което започва да се люлее на стола ми, започва да лази под краката на децата, започва да се въргаля, прави какво ли не, само не и да учи". И тя трябва да се занимава и с него и да преподава на децата", обясни баща. 

"Постоянна агресия още от първия ден на трети клас. Въпросното момче удари моята дъщеря в корема. Ние го установихме впоследствие, защото се оказа, че децата започнаха и да не споделят постоянната агресия, която е ежедневно", каза един от родителите. 

Нестихващи нападения 

"Ние миналата седмица бяхме в "Пирогов" с моето дете, защото въпросното дете ритна сина ми в корема, медицинското лице ни посъветва да тръгваме веднага за "Пирогов", защото не се знаеше вътрешно какво се случва. Извадили сме експертизи, всякакви документи. Засега институциите не могат да вземат адекватни мерки това дете да мине в индивидуален план или да се случи  нещо", каза друг родител. 

Жена разказа, че нейният внук също се е озовал в "Пирогов", след като същото момче го е бутнало в коридора и си е ударило главата. 

Други родители също се оплакаха от системен тормоз над децата им. Проблемното дете проявява агресия дори към учители.

"В края на миналата година отхапа парче от месото на заместник-директора от ръка и човекът напусна", разказа баща. 

Мерките на училището 

Директорът Адриян Николов отказа да застане пред камера, но заяви, че се работи усилено по казуса. Миналата година е била сформирана група, на която са взели участие представители на близо 10 институции. Обсъждат се варианти за индивидуална форма на обучение.

За да се случи това обаче, родителите на детето трябва да съгласие за нея. Майката на момчето не отговаря на обаждания. 

От МОН заявиха, че първата стъпка е сформиране на група с експерти, които да оценят ситуацията, а след това с ученика трябва да работят психолози и педагогически съветници.

"Поне два пъти са викали полиция и линейка, за да се разправят с детето, защото когато излезе в някакво състояние, учители и директори не могат да се справят с него. При единия случай се е нахвърлил на едно момиченце и само бързата реакция на една учителка е спасила детето. Миналата година беше гонил с ножица сина ми и още едно момче по коридора и понеже не ги е стигнал, я хвърлил по тях. Тази година има ресурсен преподавател, който е постоянно с него, пак е успял да насочи ножица срещу сина ми и пак преподавателят се е намесил, докато му отнемат ножицата е гонил едно момиче с нея", обясни баща. 

През цялата минала година на децата от класа е било забранено да носят каквито и да е остри предмети за практическите занимания.