Патриарх Неофит ще отслужи празничната литургия за Рождество Богородично в едноименния столичен храм в кв. „Лагера” от 9.00 часа, съобщиха от Синодалната палата.
На 8 септември православните църкви, които се ръководят от Грегорианския календар, и католическата, отбелязват раждането на Пречистата Дева Мария. Много храмове, манастири и параклиси в България на този ден честват своя храмов празник.
Тъй като Божията Майка, по народна традиция,  се смята за покровителка на майчинството и децата, в празничната обредност най-изразително участие имат жените.
 
Отдавайки своята почит и преклонение пред Богородица, те се надяват да спечелят благоразположението и подкрепата й в трудни моменти, в моменти на изпитание, при бременност, раждане, за здравето на децата и благополучието в дома и семейството.
Народните вярвания налагат на Малка, както  и на Голяма Богородица да не се извършва никаква домакинска работа - шиене, предене, плетене. Смята се, че периодът е много благоприятен за засаждането на многогодишните пролетни цветя, като перуника и божур. 
 
В деня на Рождество Богородично се месят обредни хлябове (Богородичен хляб, Богородична пита), които се раздават между членовете на семейството за здраве и благоденствие. Магическите вярвания на българите  определят едно от парчетата да се дава на домашните животни за плодовитост, а друго да се оставя в чест на къщата - за закрила на дома и семейството от недоброжелателни посегателства. То се съхранява до 26 декември, когато Православната църква отбелязва празника Събор на Пресвета Богородица.