Почна се! Метрото готово да се включи в стачката в София, очакват пълен хаос

Има едно неопитно политическо поведение от страна на кмета, по чиито причини се случи всичко това

https://blitz.bg/stolitsa/pochna-se-metroto-gotovo-da-se-vklyuchi-v-stachkata-v-sofiya-ochakvat-palen-haos_news1084090.html Blitz.bg

Служителите в метрото са готови да се включат в протеста. В момента това, което правим, е да разговаряме усилено със служителите на "Метрополитен", да не предприемат такива радикални действия, за да може София по някакъв начин да функционира.

Над 500 хил. са ползвателите на Софийското метро. И ако в момента нямаме и метро, ще настъпи пълен хаос, предупреди пред БНТ Иван Кирилов, председател на Федерацията на транспортните работници в КТ "Подкрепа".

Според него исканията за по-високи заплати в сектора са справедливи. Той заяви, че до ескалацията сред работещите се е стигнало заради липса на диалог със Столичната община.

Справедливи искания

"Исканията на транспортните работници са им абсолютно справедливи. Няма извиване на ръце. Има едно неопитно политическо поведение от страна на кмета, по чиито причини се случи всичко това. На 14 април направихме протест, затворихме три възлови кръстовища и ключови булеварди - един месец ни вопъл, ни стон. Никакъв социален диалог.

На сегашния, първоначалния протест - на 14 май, който бяхме обяви до 12:00 часа на обяд, силно се надявахме кмета да ни викне, да разговаряме и да каже - ще направим разчети, ще помислим какви възможности има, щяхме да вдигнем барикадите и София щеше да бъде отпушена", каза Кирилов.

По думите на Кирилов, вчерашните преговори с ръководството на общината са били много тежки, но така или иначе те не са довели до резултат, защото предложенията не удовлетворяват исканията на работещите в градския транспорт.

Градивна критика

"Моята голяма критика към кмета Васил Терзиев, е че той не се вслушва в мнението и предложенията на другите и изобщо не ги зачита. Малко действа като цар и господар на града еднолично. И това се доказа и с избора на главен архитект. Той не е вдигнал веднъж телефон да се допита какво да се случи", посочи общинският съветник от „Спаси София" Андрей Зографски.

Той определи действията на протестиращите като извиване на ръце. По думите му, през миналата година заплатите в градския транспорт са увеличени с 15%, но този тренд не можело да продължа.

"Справедливи искания или извиване на ръцете - и двете, защото професията е безспорно трудна, но е безспорен факт, че през последните няколко години заплатите бяха драстично увеличени.

Миналата година намерихме средства за 15-процентово увеличение, плюс бонусна система от 300 лева за всеки служител на градския транспорт, което е двойно-тройно изпреварващо инфлацията и ръста на средната заплата в София и страната. Ясно е, че този тренд всяка година по 15-20% няма как да продължи, когато приходите на града стагнират", каза Зографски.

ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ!

Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.
Коментирай
11 Коментара
Софи
преди 1 година

Нали бяхте много доволни от избора на кмет! Сега му сърбайте попарата и после го преизберете!

Откажи
ъхъ
преди 1 година

Викаж при даче бибиткова сичко беше ок ...

Откажи
Бълга
преди 1 година

Не само метрото,цялата страна трябва да се включи

Откажи
Онзи
преди 1 година

Долната мръсна политика в деиствие.

Откажи
Вг
преди 1 година

Нали инфлацията е 3 за 2024 защо увеличението на заплатите е 15 ???

Откажи
Michelle
преди 1 година

Простите шофьори искат заплати колкото лекарите ... яяяя марш!!!

Откажи
Ан
преди 1 година

Транспортните работници не са само водачи има и квалифицирани инженерни кадри и техници, сервизни специалисти и работници по поддръжката, които отговарят за сигурността на превозните средства. На повечето от тях щатната заплата е в порядъка от 1500 2 000, уточнавам преди данъци, защото много се спекулира. Протести е имало и преди в годините, но е имало диалог сега това го няма. Има некоректно изнасяне на данни за заплатите, избирателно на водачи с голям трудов стаж и извънреден труд

Откажи
Ганьо
преди 1 година

Алчният Ганьо с ламтежа си за по високи заплати, генерира увеличение на инфлацията! Протестирайте за сваляне на спекулативно надутите цени, които ни нахендриха, тъпаци! Тогава без да ви вдигат заплатите, ще живеете добре. Като ви вдигнат заплатите, това ще доведе и до ново вдигане на цени, и всички заради вас ще го ядат още по дебел! Това е Лувърът на идиотизма, в който цървулите изнудват съгражданите си за повече пари, защото монополистите и олигарсите съюзени с държавата, им го нахендри як

Откажи
Ганьо
преди 1 година

Неграмотни селянчета, като ви вдигнат заплатите, в края на годината с тях ще можете да купите точно толкова продукти и услуги, колкото сте можели да купите преди да ви ги увеличат! Стопляте ли за какво ви говоря? Но заради вашата алчност, всички ще станат по бедни в края на годината! Страхливци ниедни! Що не протестирате срещу спекулативно тройно увеличените цени на всичко, предизвикано от монополисти и олигарси съюзени с държавата, ами изнудвате чрез тормоз над хорицата? Щото сте мърша!

Откажи