Няма нищо извънредно. Гарантирам на всички софиянци, че няма да има проблеми с топлоподаването. Това заяви изпълнителният директор на „Топлофикация София“ ЕАД Александър Александров по време на Комисията по икономическа политика, иновации и туризъм.

Спирането на „Топлофикация София“ би нанесло многократно по-тежки екологични щети на града. Към днешна дата това е най-екологичният начин за отопление в столицата, смята Александров.

Министърът на околната среда и водите Асен Личев заяви, че на „Топлофикация София“ не са отнети разрешителни. Дерогацията е експертна дейност, тя не е политическо решение.

Министърът на енергетиката Андрей Живков обърна внимание на това, че „Топлофикация София“ непрекъснато задлъжнява.

Виктор Станчев, изпълнителен директор на „ЧЕЗ-Електроразпределение България“ АД каза, че мрежата в София няма да може да понесе товара и ще се подложи на риск цялото електроподаване на столицата при спиране на ТЕЦ-а.

По-рано Мая Манолова обяви, че почти 1 млн. столичани ще останат без парно и топла вода. Причината са неизпълнени изисквания за норми на азотни емисии от "Топлофикация София", което води до опасност тя да спре да работи и да остави над 400 000 домакинства и учреждения без парно и топла вода.

Председателят на КЕВР Иван Иванов обяви, че в комисията е постъпило искане от „Топлофикация София“ за нова промяна в цената на топлоенергията от първи септември. От регулатора обаче обясниха, че цената не може да бъде променяна в срок, по-малък от 6 месеца.

ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ