След като се разшумя! Спират събарянето на къщата в София, където е живял Ататюрк
Временно изпълняващият длъжността главен архитект Богдана Панайотова оттегля издадено разрешение за строеж
Къщата, в която е живял основателят на турската република Мустафа Кемал Ататюрк по време на престоя си в София като военен аташе, няма да бъде разрушавана. Временно изпълняващият длъжността главен архитект Богдана Панайотова оттегля издадено разрешение за строеж на ул. "Стара планина", започва цялостна ревизия на дългогодишната преписка.
Вчера в публикация във Facebook от район "Оборище" информираха, че във връзка с появила се информация в социалните мрежи относно знакова къща на ул. „Стара планина“ 9, която се свързва исторически с Кемал Ататюрк и неговите връзки с България, са проверили случая. Разбрахме, че е издадено разрешение за строеж и къщата е заплашена от разрушаване.
"По този повод се свързахме с Национален институт за недвижимо културно наследство (НИНКН), а оттам ни информираха, че има процедура за нейното обявяване за паметник на културата", посочиха от район "Оборище".
Оттам добавиха, че са уведомили и.д. главния архитект на София Богдана Панайотова за това и тя ги е уверила, че при тези обстоятелства разрешението за строеж ще бъде оттеглено.
"Район "Оборище“ следва своя приоритет за опазване на историческата и архитектурна памет на Стара София", завършва публикацията.
Както БЛИЦ съобщи, в сряда депутатът от ГЕРБ-СДС Георги Георгиев алармира за проблема и сезира ДНСК с искане да отменят в законовия срок издаденото разрешение за строеж.
По темата във Фейсбук коментира и кметът на София Васил Терзиев.
Ето какво обясни той:
"Кратката версия:
Къщата на “Стара планина” №9 няма да допусна да бъде съборена! Oтменено e разрешителното за строеж и къщата ще се сдобие със защитен статут. Радвам се, че след Къщата на ягодите още една красива стара сграда ще бъде опазена. Надеждата ми е много други къщи, които дават на София нейния неповторим облик и душа, да имат същата съдба. Опазването на историческите сгради ми е много важна тема и са направени доста стъпки в тази посока още от първите дни на мандата.
По-дългата версия….
Вчера г-н Георги Георгиев, бившият председател на Столичен общински съвет от ГЕРБ, излезе с новина, че е издадено разрешително за строеж за една стара къща, намираща се на “Стара планина” №9. На нейно място трябваше да се появи 7-етажна жилищна сграда. Сред многото данни, почти всички от които неверни, г-н Георгиев удобно изпусна да обясни най-важното - как се докарахме до тази ситуация?
На който му се чете пълната фактология, може да прочете поста на Боян Юруков, към който има линк в първия коментар под поста. Отговорът е прост: ГЕРБ и предишното управление на Столичната община. И това не е само за тази къща, това е управленският подход на ГЕРБ - създаваш проблеми заради липса на каквато и да е мисъл или по-лошо, заради злонамереност, и после, в зависимост от публичното мнение, започваш да използваш административните бухалки, за да спреш даден проект.
Проект, който изначално е станал възможен заради твоите действия!
Как се стига до издаването на РС? След като през годините свалят защитения статут на къщата и бившият главен архитект и СОС одобряват Подробния устройствен план, издават виза за проектиране, одобряват инвестиционния проект и правят възможно събарянето на къщата, въпросните решават да не издадат разрешително за строеж.
Започват съдебни дела, които Столична община губи на всяка инстанция и съдът указва, че СО трябва да издаде РС. Нещо, което бившият главен архитект Здравков отказва да направи и започват административни глоби. И това се влачи години наред.
За щастие, след като случаят добива публичност, Националният институт за недвижимо културно наследство (НИНКН) официално пое ангажимент да предложи възстановяване на статута на недвижима културна ценност за сградата на ул. "Стара планина". Това стана възможно благодарение на действията на СО, на районната администрация, на общински съветници, както и на публичната подкрепа и натиск от страна на всички вас.
След изпълнение на процедурата ще имаме законово основание да предприемем конкретни мерки за защита на сградата. Предвид горните нови обстоятелства, главният архитект оттегли заповедта за разрешително за строеж.
Тази стъпка е част от по-големия ни ангажимент да опазим културно-историческото наследство на София. През последната една година съм изпратил редица официални писма до Министерството на културата и НИНКН за промяна на статута на десетки обекти в града. Провел съм и безкрайно много неформални разговори с министри и зам. министри по темата. За щастие, след вчерашния случай може да има трайно позитивно развитие и най-накрай да излезнем от зимния сън - ако искаме да опазим старите и красиви сгради трябват бързи и решителни мерки.
Освен доброто развитие за къщата на “Стара планина”, има два важни урока за всички ни.
Първият е че в една правова държава (каквато ужким искаме да сме) не може да бориш неправдите с погазване на закона. Особено неправдите, които самия ти (ГЕРБ) си сътворил. Трябва да се търсят и намират законни решения. Ако няма такива, тогава трябва да се работи за промяна на законите, но не е приемливо с административни хватки и тормоз да спираш проекти, които си разрешил.
Вторият важен урок е, че с публичен натиск може да се променят нещата към добро. Бъдете зорки, бъдете активни, борете се за града ни. Политиците често не обичат будните граждани, но те са в основата на силните и добри общества."
Последвайте ни
0 Коментара: