Уникално за България дърво с растящи на него лалета цъфна в Ботаническата градина на БАН. Гостите й могат да видят американското растение с екзотични цветове в градината на академията, където се съхраняват и отглеждат над 4500 вида и форми растения, пише в. "Телеграф".

В колекциите й са включени над 1% от разнообразието на висшите растения по света. Красивото дърво може да се види и на територията на Университетска ботаническа градина в Балчик.

Атрактивните цветове на дървото лале цъфтят на специално място. Ароматът им се разнася в Гетсиманската градина, създадена по подобие на библейската в Йерусалим, в която Исус Христос се моли в нощта на залавянето си.
 

Снимка: БАН

Дървото лале е от семейството на Магнолиеви и неговата родина е Атлантическа Северна Америка. „У нас се отглежда с голям успех, издържа ниските зимни температури.

Достига над 30 метра височина с пълно развитие на декоративните си качества. Листата са едри, на върха широко клиновидно вдлъбнати, наподобяващи очертанията на музикалния инструмент лира", отбелязват специалистите. През есента добиват красива и свежа златистожълта окраска. Цветовете садвуполови, появяващи се единично по върховете на клонките.
 

Снимка: БАН

Те са едри, чашковидни, ароматни, наподобяващи цвета на лалето. Цъфтежът е от месец май до юни. Чашката на цвета достига 4-6 см и ухае прекрасно. Наскоро от Ботаническата градина на БАН съобщиха за нагло посегателство над дърво, което отглеждат в колекцията си.
 



Учените успели да отгледат плодове на какаово дърво, но посетител откраднал едно от тях. „Радвахме се на узряването на този плод, защото е известно, че в оранжерии какаото много рядко дава плодове и малко градини по света от умерените ширини могат да се похвалят с отглеждането на плод", отбелязват от академията.