Венелин Петков е автор на поредицата  от документални филми „Пътуване в Афганистан”, „Япония - 60 години след войната”, „Един войник-една армия”, но самият той се е скатал от казармата. 45-годишният шеф на новините в Би Ти Ви умира да се снима в камуфлажно облекло и с каска на главата, но изпада в ужас при мисълта за армията, твърди "Уикенд".
Причината за това се крие в далечното му минало. През 1991 г. Венелин завършил английската гимназия „Ромен Ролан” в родната Стара Загора, а след това записал английска филология в Софийския университет. В трети курс постъпил в международната редакция на БТА, където едно  от задълженията му било да следи емисиите на Си Ен Ен. На Венелин му харесал американският канал и той решил, че трябва да се занимава с телевизия. Спечелил стипендия на щатската фондация „Фулбрайт” и  отпрашил да учи журналистика в университета в Мисури.

Венелин стажувал в централата на Си Ен Ен в Атланта и за 2 години работа там успял да усвои тънкостите на телевизионния занаят. Визата му обаче изтекла и се наложило да се върне у нас. Назначили го първо за репортер в „По света и у нас”, а после Петков получил покана да раб оти в сутрешния блок. При старта на Би Ти Ви Венелин се преместил в частната медиа, но 6 месеца по-късно изненадващо получил призовка, в която пишело, че трябва да отслужи военния си дълг към родината.

Още с постъпването си в поделението, Венелин влязъл в остър конфликт с по-старите кучета. Най-големият му кошмар бил редник с фамилията Пенев. След поредното счепкване между тях, Пенев бил наказан да търка пода на пералното помещение, а Петков започнал да му се подиграва. Последвал юмручен удар,  от който бъдещият новинарски шеф бил повален на земята, а след това профилактиран с няколко ритника.

Инцидент в казармата обаче наложил спешното преместване на Венелин в редакцията на ведомствения вестник „Българска армия”. Така той изкарал останалите дни  от казармата си като репортер, без да го тормозят старите пушки и старшини  от казармата.

По ирония на съдбата години по-късно именно Венелин ще  отговаря за военния ресор в Би Ти Ви, ще прави често репортажи за армията, макар че не е дал нито един караул през живота си.

Само две години по-късно той едва не загубил живота си в Афганистан. Венелин бил командирован в Кандахар като военен репортер. Над главата му прелетял реактивен снаряд, който се забил в спалнята на българските войници, изпратени на умиротворителна мисия там. Оказва, че инцидентът в Кандахар съвсем не е единственият тежък момент в кариерата му.Венелин никога няма да забрави и бомбеният атентат в Кербала, който преживял. „За мен безспорно най-тежкият момент, когато започнахме да работим, беше бомбеният атентат в Кербала и съответно връщането на тези момчета в ковчези".