1,3 млрд. евро нужни за въстановяване на разрушенията в Италия

https://blitz.bg/svyat/13-mlrd-evro-nuzhni-za-vastanovyavane-na-razrusheniyata-v-italiya_news43205.html Blitz.bg

За изграждането на зданията, разрушени от силното земетресение от миналата нощ в централна Италия, ще са нужни над 1 млрд. евро, заяви италианският министър на инфраструктурата и транспорта Алтеро Матеоли.

“Според първоначалните данни само за ремонта на честните сгради ще бъдат нужни 1,3 млрд. евро. Цифрата на включва разходите за възстановяването на разрушените промишлени предприятия”, каза Матеоли по RAI 1. По думите му на специално заседание на италианското правителство в четвъртък ще бъдат разгледани всички въпроси, свързани с осигуряването на ресурсите за бързото възстановяване на разрушените сгради. По предварителни данни в района на стихийното бедствие са разрушени около 10 000 къщи, а около 70 000 души останаха без покрив. Най-малко 150 са загиналите, а около 1 500 души бяха ранени при земетресението, усетено с магнитуд 5,8 бала по скалата на Рихтер в град Аквила, който е най-засегнат от природната стихия. Италианският премиер Силвио Берлускони, който заради трагедията отмени посещението си в Русия, вече заяви, че Италия в момента не се нуждае от помощта на други държави, за да преодолее последиците от земетресението. Той съобщи, че на извънредното заседание на правителството в понеделник вечерта е било решено да бъдат използвани за тази цел 30 млн. евро от резервния фонд на службата “Гражданска защита”. Освен това ще бъдат използвани и средства от европейския фонд за ликвидиране на последиците от катастрофи. Според Берлускони днес той отново ще посети Аквила. /РИА “Новости”
Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.
Коментирай