37 души заразени от антракс в Ирак

https://blitz.bg/svyat/37-dushi-zarazeni-ot-antraks-v-irak_news18240.html Blitz.bg

37 души са се заразили с антракс в северен Ирак. Това е първият масов случай на заболяването от 80-те години на ХХ век насам, заяви министърът на здравеопазването на кюрдския автономен регион.

Според Зирян Отман изглежда болестта е преминала у хората от добитъка. Първият случай е бил открит в изолираната провинция Дахук през септември. Все още нито един от регистрираните случаи не е достигнал фатален изход и дори белите дробове и останалите вътрешни органи на заразените не са пострадали сериозно, както обикновено става при това заболяване. При всички случаи е засегната кожата. Отман заяви, че властите са наредили унищожаването и изгарянето на заболелите животни, а останалите трябва да преминат ваксинация. “Министрите на здравеопазването и земеделието се опитват да спрат разпространението на болестта”, каза той. Спори от антракс се използват като биологично оръжие, но липсват предположения случаят в северен Ирак да е от подобен характер. /Ройтерс
Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.
Коментирай