500 задържани при протестите в Мианмар
Хиляди демонстранти отново призоваха сваленият лидер Аун Сан Су Чжи да бъде освободена
Късно в сряда в Мандалей се е стигнало до сблъсъци между органи на реда и демонстранти. В четвъртък сутринта полицията нареди на десетки скандиращи протестиращи да се разпръснат от оживеното кръстовище близо до главния университет в Янгон, най-големият град в страната. По-късно учениците трябваше да се съберат в друга част на града.
Армията обяви късно в сряда, че шест известни личности, сред които режисьори, актьори и певица, са издирвани по закон за подбудителство, за да насърчат държавните служители да се присъединят към протеста. Обвинените могат да бъдат осъдени на две години затвор.
Припомняме, че хиляди демонстранти отново се събраха на протест срещу военната хунта в най-големия град в Мианмар в сряда, за да призоват сваленият лидер Аун Сан Су Чжи да бъде освободена, предаде NY Post. Големи митинги се проведоха и във втория по големина град в страната Мандалей и столицата Найпидо, въпреки заповедта, забраняваща събирането на петима или повече души.
Демонстрациите дойдоха ден след като докладчикът на ООН Том Андрюс изрази тревога при съобщенията за транспортиране на войници в Янгон, като отбеляза, че подобни движения преди това са предшествали убийства, изчезвания и масови арести.
"Ужасен съм, че предвид сливането на тези две събития - планирани масови протести и сближаващи се войски - бихме могли да станем свидетели как военните извършват още по-големи престъпления срещу народа на Мианмар", каза той в изявление в Женева. Към сряда вечерта няма съобщения за големи сблъсъци.
Ден по-рано военните в Мианмар гарантираха, че ще проведат избори и ще предадат властта на победителя, отричайки, че сваленото от тях избрано правителство е преврат и заклеймявайки протестиращите за подбуждане към насилие и сплашване на държавни служители.
Оправданието на военните за завземането на властта на 1 февруари и арестуването на правителствения ръководител Аун Сан Су Чжи и други дойде, след като протестиращите отново излязоха по улиците и след като специалният пратеник на ООН предупреди армията с "тежки последици" за всякакъв суров отговор срещу демонстрациите.
Наред с демонстрациите в градовете в етнически разнообразната страна, движение за гражданско неподчинение доведе до стачки, които засягат много функции на правителството. Протестиращи блокираха влаковете между Янгон и южния град Мавламин, като се насочиха към изложен на жарко слънце участък от железопътна линия, носейки плакати в подкрепа на движението за неподчинение, показаха телевизионни кадри.
Около 30 будистки монаси протестираха срещу преврата с молитви в Янгон, докато стотици протестиращи шестваха през град Тандве на западния бряг.
Последвайте ни
0 Коментара: