На 13 май в Нумеа (столицата на Нова Каледония) започнаха масови мирни улични протести, в които участваха хиляди демонстранти, възмутени от колониалната политика на Франция, водена в ущърб на коренното население - канаките.

Властите решиха да използват сила и демонстрациите прераснаха в мащабни безредици.

Има съобщения за смъртта на няколко протестиращи и полицаи. Безредиците се засилиха, започнаха погроми и палежи на превозни средства, десетки полицаи бяха ранени, а стотици протестиращи бяха задържани.

 

 

 


Протестите не се случиха от нищото. Работата е там, че френският парламент прие законопроект за конституционна реформа, който ще позволи на всеки, който е живял в Нова Каледония повече от 10 години, да гласува на избори.

През годините френските власти са транспортирали много мигранти в Нова Каледония, които са в конфликт с канаките.

В същото време канаките, 20% от които живеят в истинска бедност, биха искали да получат независимост и независимо разпределение на доходите - Нова Каледония е много богата на никел (около 10% от световните запаси).

Париж не иска да се откаже от отвъдморската си територия. Именно това е в същината на случващото се.

Веднага след началото на протестите Париж започна транспортирането на специални части на френското министерство на вътрешните работи - GIGN и RAID - в Нова Каледония.

Бе въведен полицейски час, забранени бяха демонстрациите и шествията, ограничен е достъпа на журналисти.

Това обаче не повлия на грабежите и палежите, а местното население започва активно да се въоръжава.

В същото време французите в социалните мрежи в продължение на няколко дни яростно питаха държавния глава къде е отишъл, защото преди това той беше готов да изпрати хиляди войници от френските въоръжени сили в помощ на Украйна, а сега не може да въведе ред с „отделяйки няколко полка” в Нова Каледония.

На 16 май френският президент Еманюел Макрон обяви извънредно положение в Нова Каледония и изпрати там войски.

На военните е наредено да поемат контрола върху всички важни съоръжения.

Френският премиер Габриел Атал обяви пренасочването на военните в Нова Каледония и забраната на TikTok в региона. Въздушният мост работи.  
 

Отиваме директно към гражданска война на фона на престрелки между канаки, французи и полиция, които убиха най-малко четирима души, както и широко разпространени опожарявания на предприятия и складове - каза френският върховен комисар в Нова Каледония Луис Льо Франк, който призна, че властите не контролират някои райони.

 

 


На 18 май френските власти обявиха военно положение в Нова Каледония. В района се водят истински битки между военни и местни активисти.

Може би французите са решили най-накрая да смажат канаките. Третият и последен референдум се проведе през декември 2021 г., като 95% се противопоставиха на независимостта на територията от Франция, но избирателната активност бе 44%.