Американци са воювали 2001 г. в Македония на страната на албанците

https://blitz.bg/svyat/amerikanci-sa-voyuvali-2001-g-v-makedoniya-na-stranata-na-albancite_news18957.html Blitz.bg

Максимата, че истината не може да се скрие, се потвърждава и в случая с мистерията дали американски войници са участвали в кървавия междуетнически конфликт в Македония през 2001 г. на страната на албанците, пише сръбският вестник “Политика”.

Потвърждението за това дойде от точното място – от САЩ и по-точно от Глен Най, кандидат за конгресмен от щата Вирджиния. Стараейки се да трупа точки в надпреварата със съперника си за този пост, той съобщи, че лично е организирал спасяването на 27 американски граждани, “блокирани” в македонско-албанската военна вихрушка през 2001 г. По този начин той документирано опроверга твърденията на официален Вашингтон, че американски войници или военни специалисти не са били замесени в конфликта в Македония. Глен направил това, тъй като от противниковия лагер на госпожа Грей го обвинили, че му липсват” храбри дела”, а службата му в Държавния департамент и USAID са слаба препоръка за поста. Историята за това публикува авторитетният македонски седмичник “Глобус”. В материала се поставя въпросът дали Глен Най не е спасявал американските войници от Арачиново, чието превземане от страна на редовните сили на Македония са предотвратили американците. Изданието припомня драматичните събития в скопското албанско село Арачиново, което тогава беше главната опорна точна на паравоенните сили на албанската АНО /Армия за национално освобождение/. Припомня се, че в навечерието на 8 юни 2001 г. македонските сили бяха обсадили Арачиново. Тогава от кабинета на президента на Македония Борис Трайковски дойде заповед да бъдат прекратени всички военни действия. Това беше направено и членовете на АНО с автобуси на силите на НАТО бяха измъкнати от Арачиново и откарани в неизвестна посока. Очевидци тогава потвърдиха, че акцията е била проведена, за да бъдат спасени американските войници, които са били инструктори на членовете на АНО. Интересното е, че операцията по спасяването е била ръководена от Питър Фейт, настоящ администратор на Косово. След това Македония прекрати всички военни действия, а по-късно беше принудена да подпише Охридския договор, който официализира привилегиите за албанците като държавотворен народ и те бяха амнистирани за извършените от тях престъпления, пише “Политика”. Седем години по-късно Глен Най, който по онова време е бил служител в американското посолство в Скопие, огласи, че той лично е организирал спасяването на 27-те “американски граждани”. От противниковия лагер обвиниха Най, че лъже за своето “геройство”. Затова той документира разказа си, като приложи наградата, присъдена му от американското правителство за акцията в Македония. /БЛИЦ
Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.
Коментирай