Американските войски може да останат в иракските градове и след юни 2009г. въпреки условията на договора за сигурност между Вашингтон и Багдад, предвиждащ изтеглянето на армията на САЩ от населените места в Ирак в средата на следващата година, предаде Ройтерс.
Това заяви командващият многонационалните сила в Ирак генерал-лейтенант Реймънд Одиерно. По негови думи това решение се обяснява с необходимостта от провеждането на допълнителни операции против бунтовниците и в помощ на иракските войски. “Уверени сме, че това се вписва в рамките на преходния период, а обстановката изисква нашето присъствие и след лятото “, каза Одиерно. Съгласно утвърденото от иракския парламент съглашение между Ирак и САЩ всички американски бойни части трябва да прекратят провеждането на самостоятелни операции през юни догодина. /БЛИЦ
Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.