Анализ: Съвременната демократична Южна Корея е потопена в политически неизследвани води
Страната е ключов регионален съюзник на САЩ и дом на десетки хиляди американски войници
Решението на президента Юн Сук Йол да обяви военно положение е едно от най-драматичните политически решения, взети от южнокорейски лидер в съвременната му демократична история и потапя голяма икономика в Източна Азия – и ключов регионален съюзник на САЩ – в непознати води, предава Си Ен Ен.
Южна Корея е модерна, буйна и жизнена демокрация от края на 80-те години. В продължение на десетилетия протестите са нещо обичайно, свободата на словото е гарантирана и властта се прехвърля мирно между съперничещи си политически лагери.
Вътрешната политика на Южна Корея отдавна е противоречива и силно пристрастна. Но нито един лидер в демократичната ера не е стигнал дотам, че да обяви военно положение.
През последните месеци Юн и неговата управляваща Партия на народната сила се сблъскаха със значителна опозиция от страна на основните си съперници Демократическата партия, която използва парламента, за да отстрани ключови членове на кабинета и да задържи бюджетен законопроект.
Юн също отхвърли призивите за независими разследвания на различни скандали, обхванали както ключови служители, така и съпругата му, създавайки все по-трескава и политически натоварена атмосфера в страната.
Според Асошиейтед прес според южнокорейското законодателство военното положение може да бъде отменено с мнозинство в парламента, където опозиционната Демократическа партия има мнозинство. По последна информация, е станало точно това.
Юн е въвлечен в противоречия и скандали, откакто встъпи в длъжност
Рейтингът на президента на Южна Корея Юн Сук Йол постоянно, откакто встъпи в длъжност през 2022 г., поради поредица от скандали и противоречия, които дори накараха стотици хиляди да поискат импийчмънт.
Смъртоносно блъскане на тълпата: Само месеци след встъпването му в длъжност, по време на честване на Хелоуин загинаха159 души, докато се блъскаха в тълпа, като обществеността настоя властта да поеме отговорност и действия от властите.
Семейства казаха на CNN година по-късно, че остават недоволни от отговора - особено след като Юн блокира законопроект, предлагащ ново разследване на инцидента по-рано тази година, според Reuters.
Спор за дизайнерската чанта: След това имаше спор за чанта Dior: съпругата на президента, Ким Кеон Хи, беше обвинена, че е приела дизайнерска чанта на стойност $2200 като подарък, което би нарушило закона срещу корупцията, забраняващ на държавни служители и техните съпрузи да получават подаръци на висока стойност на повече от $750.
Юн нарече обвиненията „политически трик“ – но вместо да утихме, скандалът ескалира в пълна криза за Юн и неговата консервативна партия, отразена в парламентарните избори през април, където либералните опозиционни партии постигнаха убедителна победа.
Парламентарното влияние на опозицията е отчасти това, което накара Юн да обяви извънредно военно положение, цитирайки предложението на опозицията за импийчмънт на висши прокурори и отхвърляне на предложението за правителствен бюджет.
Южна Корея е ключов регионален съюзник на САЩ и дом на десетки хиляди американски войници
Удивителната политическа нестабилност, която сега преминава през Южна Корея, ще отекне далеч отвъд нейните граници, включително във Вашингтон.
Южна Корея и Съединените щати имат десетилетен договор за взаимна отбрана, което означава, че и двете трябва да се притекат на помощ на другите, ако някога бъдат нападнати.
Ключови американски военни съоръжения са осеяни в Южна Корея.
Сред тях е базата Хъмфрис на американската армия, най-голямата американска военна инсталация извън Съединените щати с население от повече от 41 000 американски военнослужещи , цивилни работници, изпълнители и членове на семействата.
Наред с Япония и Филипините, които също могат да се похвалят с договор за взаимна отбрана със САЩ, Южна Корея е част от триото регионални сили, които са помогнали за укрепването на американската мощ както в Азия, така и в Тихия океан от десетилетия.
Защитниците твърдят, че значително присъствие на американски войски на Корейския полуостров е от решаващо значение за възпиране на всяка потенциална атака от Северна Корея, тъй като режимът на Ким Чен Ун продължава да изгражда своя ядрен арсенал и като начин за укрепване на присъствието на САЩ в региона за противодействие на агресията на Китай.
Въпреки че напрежението между Северна и Южна Корея намалява и отслабва през последните десетилетия, отношенията стават особено напрегнати, след като Юн пое поста, като и двете страни прибягват до все по-заплашителна реторика и действия.
Превод и редакция: БЛИЦ
Последвайте ни
1 Коментара: