Апокалипсисът наближава: Огромна комета връхлита Земята, ето кога
Небесното тяло ще достигне най-близката си точка до Земята през 2024 г.
Небесното тяло ще достигне най-близката си точка до Земята през 2024 г. Сякаш нещата вече не изглеждат достатъчно апокалиптични, учените съобщиха, че "рогата" комета, три пъти по-голяма от Еверест, се е взривила и се движи към Земята.
Взривът е избухнал на 5 октомври от 12P/Pons-Brooks - криовулканична (или студена вулканична) комета, чийто диаметър е колосалните 30 км, или колкото малък град, съобщава Live Science. За справка, най-високата планина на Земята - Еверест, е висока около 9 км., пише Vesti.bg.
‘Devil’ comet 3 times bigger than Mount Everest explodes, now heading toward Earth https://t.co/AGTe8robwf pic.twitter.com/SsHJKCRt8x
— New York Post (@nypost) October 17, 2023
Подобни изригвания се случват, когато голямо количество газ и лед се натрупва и изгаря като замразено кенче с кола, в резултат на което мразовитата вътрешност на кометата избухва от големите пукнатини, които се образуват в кората на ядрото.
Начален Бонус до 1500 лв. за Онлайн Казино Игри от efbet!
В този случай арктическият взрив е предизвикал феномена на кометата да поникнат "рога" като някакъв междугалактически Велзевул. Учените също така сравняват сатанинската форма с космическия кораб "Хилядолетният сокол" от "Междузвездни войни", съобщи Архивът на космическото време.
Причината за рогата не е ясна, но експертите смятат, че тя може да се дължи на формата на ядрото на 12P - а ла междузвездна цедка за макарони.
"Двата "рога" може да са причинени от криовулканичен отдушник с особена форма и някакъв вид запушване, което води до изхвърляне на материал със странен модел на потока", каза Ричард Майлс от Британската астрономическа асоциация.
Въпреки зловещата траектория и форма на 12P, все още не е необходимо да се подготвяме за "Дълбок удар".
Небесната грамада - която обикаля около Слънцето на всеки 71 години - ще достигне най-близката си точка до Земята едва през 2024 г., след което ще стане видима с просто око.
След това тази комета ще бъде катапултирана обратно в Слънчевата система и ще направи своето космическо завръщане едва през 2095 г.
Това е вторият взрив на 12P след 20 юли, когато междузвездната снежна топка се взриви за първи път от 69 години. По време на това изригване подобните на рог емисии бяха 7000 пъти по-широки от самата комета.
Оттогава кометата се е свила до обичайните си размери, но може да привлече по-голям интерес през следващата година, ако продължи да експлодира - което вероятно ще се случи, по данни на Space Weather Archive.
Открита за първи път от Жан-Луи Понс на 12 юли 1812 г., 12P е една от 20-те известни комети с активни ледени вулкани, твърди Майлс.
Може би най-известната от тях е 29P/Швасман-Вахман - вулканично активно тяло, което през декември тази година изхвърли в космоса около 1 милион тона криомагма, отбелязвайки най-голямото си изригване от 12 години насам.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук
Последвайте ни
3 Коментара: