Предложение за възможно най-бързото въвеждане на единна валута и създаване на обединена централна банка на шест арабски петролодобивни държави от Персийския залив направи Дубайският международен финансов център (Dubai International Financial Centre - DIFC) в ОАЕ, съобщава вестник “Ал Итихад”.
Пред вестника главният икономист на центъра Насър ас Саиди каза, че DIFC вече е изготвил доклад, в който се предлага през януари 2010 г. да бъде създаден валутен съюз между Саудитска Арабия, ОАЕ, Кувейт, Бахрейн, Катар и Оман, които влизат в състава на Съвета за сътрудничество на арабските държави от Персийския залив. По думите му единната валута на Залива, засега условно наречена халиджи, на първо време може да бъде обвързана към долара, а след това към кошница от валути, в която доларът да има участие от 45 %, еврото 30 %, йената 20 % и британският паунд 5 %. Авторите на доклада смятат, че в условията на световна финансова криза ускоряването на темповете на въвеждане на единната валута в региона и създаването на централна банка на Залива ще защити икономиката на страните от региона и техните финансови пазари от всякакви бъдещи сътресения, посочва РИА “Новости”. По данни на вестник “Гълф нюз” последният кръг преговори между арабските монархии през септември 2008 г. е “открил пътя за постигане на съгласие за въвеждането на единна валута”. Изданието посочва, че решението би могло да бъде прието на арабската среща на върха, която се планира да бъде свикана в края на декември. /БЛИЦ
Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.