Асад: Сирия е готова да поднови мирните преговори с Израел

https://blitz.bg/svyat/asad-siriya-e-gotova-da-podnovi-mirnite-pregovori-s-izrael_news48789.html Blitz.bg

Сирия е готова да поднови мирните преговори, но липсва партньорът от израелска страна, заяви късно тази вечер сирийският президент Башар Асад.

“Днес говорим за мира като за стратегическа цел”, каза Асад на съвместна пресконференция с намиращия се на посещение в сирийската столица Дамаск турски премиер Абдулах Гюл. “Не можем да говорим за дата. Нямаме партньор за преговорите”, добави сирийският лидер. Според него обявяване на дата ще стане възможно, “когато се появи партньорът”. Мирът е “стратегически избор” за Сирия, но е възможен “при условие, че бъдат върнати сирийските окупирани земи”, подчерта Асад. В края на миналата седмица израелският премиер Бенямин Нетаняху обяви, че не е готов да освободи отнетите от Сирия по време на войната от 1967 г. Голански възвишения. По време на вчерашните сирийско-турски преговори е било отбелязано, че наблюдаваното в момента “частично разведряване в международната обстановка” подпомага активизирането на мирния процес в Близкия Изток. Затова по думите на Асад участниците в тях са обсъдили “по какъв начин можем да се възползваме от това”. “Ще продължим диалога си с Турция по въпросите на мира”, посочи сирийският президент. При това той отбеляза важността на включването в мирния процес и на останалите държави, “които могат да изиграят в него своята роля”, откроявайки САЩ. “Вероятно Турция ще пожелае да обсъди това със своите съюзници”, добави Асад. Турция е член на НАТО и един от близките съюзници на САЩ в Близкия Изток. Тя бе посредник в непреките сирийско-израелски преговори, от които се проведоха 4 кръга през 2008 г. Те бяха прекъснати от Сирия, след като Израел в края на миналата година започна военна операция в Ивицата Газа. /РИА “Новости”
Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.
Коментирай