Астронавтите от американската совалка "Атлантис" Джон Грансфелд и Андрю Фюстъл приключиха успешно петото и последно за мисията излизане в открития космос.
От американската космическа агенция "НАСА" съобщиха, че "космическата им разходка" е продължила 7 часа и 2 минути. През това време астронавтите са монтирали на телескопа "Хъбъл" датчик за системата за навигация, три нови батерии и термозащитни пластини. Грансфелд и Фюстел трябваше да изпълнят не само предварително планирания обем дейности, но и да довършат всичко, което не бе направено вчера заради липса на време колегите им Майк Масимино и Майкъл Гуд - монтирането на една от термозащитните пластини. Според оценки на експерти от НАСА настоящата експедиция на "Атлантис" е помогнала за удължаването на живота на телескопа в орбита с 5-10 години. Уникалната космическа обсерватория бе снабдена с нови навигационни прибори и с няколко нови научни инструмента, включително камери и спектрографи, които ще позволят на учените да получават от орбита по-качествени научни материали. /ИТАР-ТАСС
Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.