"Атлантис" достигна земната орбита и се издига към "Хъбъл"

https://blitz.bg/svyat/atlantis-dostigna-zemnata-orbita-i-se-izdiga-kam-habal_news48049.html Blitz.bg

Американската космическа совалка "Атлантис" достигна земната орбита малко по-малко от 9 минути след изстрелването си от космодрума на нос Канаверал във Флорида за последната си мисия по техническа поддръжка на телескопа "Хъбъл".

На борда на совалката има седем астронавти, сред които и една жена. Двете ракети, които осигуряват 80% от импулса при изстрелването, се отделиха от совалката по план две минути след изстрелването и паднаха в Атлантическия океан, откъдето ще бъдат извадени за следваща употреба. Отдели се и външният резервоар, който ще се саморазруши в атмосферата. Совалката се издигна със скорост, пет пъти по-висока от скоростта на светлината и при достигането си в орбита се свижеше с близо 26 000 км/ч. "Атлантис" сега се намира на височина 225 км от Земята и ще продължи своето издигане докато се срещне с космическия телескоп "Хъбъл" на височина 563 км. /за сравнение Международната космическа станция се намира на височина 350 км. от земната повърхност/. /АФП
Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.
Коментирай