Азербайджан свали руски хеликоптер, ето какво се случи после
Загинали са двама души, трети е ранен, азербайджанските военни са помислили, че става дума за провокация и са стреляли по машината
Азербайджан призна, че е свалил руски хеликоптер и се извини, информира АФП. Министерството на отбраната на Русия съобщи, че руски военен хеликоптер е свален в Армения, двама души от екипажа са починали, а друг е ранен, пояснява "Ройтерс".
"Азербайджанската страна поднася извиненията си на руската страна след този трагичен инцидент, станал случайно", се казва в изявление на азербайджанското министерство на външните работи.
В него се посочва, че до това се е стигнало, след като част на азербайджанските сили си е помислила, че става дума за провокация от страна на Армения в рамките на конфликта в Нагорни Карабах.
Ведомството разясни, че един от хеликоптерите им Ми-24 е бил свален над Армения до границата с регион, който принадлежи на Азербайджан.
Хеликоптерът е свален с преносим зенитно-ракетен комплекс, поясни руското военно министерство.
В съобщението се казва, че военната база на Русия в Армения разследва кой е отговорен за свалянето на хеликоптера.
По-рано бе съобщено, че азербайджанските военни се намират в подстъпите на Степанакерт.
Конфликтът в Карабах започна през 1988 г., когато Нагорно-Карабахският автономен район обяви излизането си от Азербайджанската ССР. По време на въоръжената конфронтация в периода 1992-1994 г. Азербайджан загуби контрол над Нагорни Карабах и седем съседни района.
Поредната ескалация на конфликта в Нагорни Карабах започна на 27 септември. Баку и Ереван се обвиниха взаимно в обстрел. Страните три пъти се договаряха за спиране на огъня, но боевете продължават и до днес.
Всички участници обявиха пълна или частична мобилизация. Има цивилни жертви.
Ситуацията се влошава от факта, че Азербайджан е активно подкрепян от Турция, членка на НАТО. На свой ред Армения е член на Организацията на Договора за колективна сигурност (ОДКС), доминирана от Русия.
Лидерите на Русия, САЩ и Франция призоваха противоборстващите страни да прекратят сблъсъците и да започнат преговори без предварителни условия.