Българска лекарка в Лондон лишена от 1,3 млн. евро наследство

https://blitz.bg/svyat/balgarska-lekarka-v-london-lishena-ot-13-mln-evro-nasledstvo_news19170.html Blitz.bg

Върховен съд във Великобритания лиши лекарката Биляна Вълкова от наследство, което възлиза в размер на 1,3 млн. евро, завещани й от пациентка, съобщават английските медии.

Така със загуба за българската лекарка приключи съдебната битка, продължила цели 16 години. През 1990 година преди смъртта си, британката Алис Адам завещала всичките си пари на д-р Вълкова. Сънародничката ни лекувала жената в лондонска болница и по-късно продължила да се грижи за нея във вилата й. По-рано г-жа Адам завещала всичко на брат си Ойген Рапке, но след това на два пъти променила волята сив полза на българката. Още след смъртта на британката близките й започнали борба в съда срещу българката. През 1998 година съдът решил нещата в полза на Биляна Вълкова, но апелативният съд отхвърлил това решение през 2005 година. Сега решението на върховния съд е окончателно. Според магистратите в момента, когато завещавала състоянието си на д-р Вълкова, Алис Адам страдала от деменция в умерена до тежка степен. Второто й завещание не било надлежно засвидетелствано. Освен това според съдийте д-р Вълкова била сметкаджийка и манипулаторка, поради което не можела да бъде надежден свидетел. По време на делото тя избягвала директни отговори и предпочитала да задава въпроси. Като за капак съдът изтъкнал, че нашенката не изпълнила изискването да съобщи за банковите си сметки в България. Биляна Вълкова, която сега е на 67 години, обвинила Ойген Рапке и дъщеря му, че са безсърдечни. Според нея Алис Адам не пожелала да даде нищо на брат си, тъй като той служил в германската нацистка армия. Самата г-жа Адам емигрирала от родината си след войната. /БЛИЦ
Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.
Коментирай