В рамките на 71-та сесия на Общото събрание на ООН държавният глава на Съединените американски щати Барак Обама и генералният секретар на организацията Бан Ки-мун направиха последните си обръщения пред международната общност преди изтичането на мандатите им.
Както повелява традицията, генералният секретар на ООН Бан Ки-мун откри годишния дебат в Общото събрание на световните лидери. Говорейки пред тях, той отправи финален призив за прекратяване на боевете в Сирия.

„Апелирам към всички онези с влияние, за да се сложи край на сраженията и да започнат преговорите", заяви южнокорейският дипломат.

Държавният глава на САЩ Барак Обама също използва последното си обръщение пред ООН, за да подчертае, че демокрацията е единственият начин за прекратяване на бруталния петгодишен конфликт в Сирия.

„Трябва да продължи усилената работа на дипломацията, която има за цел да сложи край на насилието и доставянето на помощ на нуждаещите се", заяви Обама при последното си обръщение пред ООН. 
Неговото изказване бе направено на фона на обстрела на хуманитарен конвой на ООН в северната сирийска провинция Алепо.

Обама засегна още един от проблемите в Близкия Изток – конфликта между Израел и Палестина. „Със сигурност израелци и палестинци ще бъдат по-добре, ако палестинците признаят легитимността на Израел… (и ако) Израел признае, че не може перманентно да окупира и заселва палестинска земя“, отбеляза държавният глава на САЩ.

Не беше подмината и темата за бежанците. Американският президент заяви, че световните лидери „може да направят повече“, за да отворят сърцата си за бежанците, които са напуснали домовете си.

Според държавния глава на САЩ светът би бил по-сигурен, ако лидерите са готови да помогнат на хората в нужда. Те трябва да проявят емпатия и да си представят какво би било, ако семействата им бяха на мястото на онези, които са принудени да напуснат родините си. 

Говорейки за последен път пред ООН, Обама подчерта, че много нации правят необходимото за бежанците, но е голям броят и на онези, предимно богати, които може да направят повече, за да помогнат.

Обама нападна "суровия популизъм", който по думите му никне като гъби не само в САЩ, но и в целия свят. 

За успеха на либералните демокрации Обама призна, че е необходима "корекция на курса", за да бъде отхвърлен "суровия популизъм".

„Тъй като тези реални проблеми са били пренебрегвани, алтернативни визии за света са избутани напред“, отбеляза американският президент.

В заключителната фаза от речта си Барак Обама потвърди силния си ангажимент към световната организация и призова за глобална интеграция.

„Можем да изберем да натиснем напред с по-добър модел на сътрудничество и интеграция, или да се оттеглим в силно разделен свят, и в крайна сметка в конфликти по старите линии на нация и племе, раса и религия“, заяви Обама. „Днес искам да ви предложа да вървим напред, а не назад“, допълни американският президент.

Обама, който напуска Белия дом през януари следващата година, говори за прогреса през неговия 11-годишен мандат, включително намаляване на крайната бедност, разрешаването на ядрения въпрос на Иран, нормализиране на отношенията с Куба и постигането на международно споразумение за климата.