В четвъртък вечерта най-обсъжданото име в Европа беше това на Борис Джонсън – той стана министър на външните работи на Великобритания. Неговият баща – Стенли Джонсън, също е политик във Великобритания. Той е открит, говори директно и има какво да каже.
Стенли и Борис Джонсън си приличат като близнаци. Или по-точно Борис Джонсън наследява всички черти на своя баща - от буйната светла коса до маниера на говорене. И има причина това да е така - първият политик в семейството е бащата, а не синът, съобщи bTV.
 
Стенли Джонсън определя себе си като човек от провинцията. Той е роден през 1940 г. година в Корнуол. Живее с родителите Осман Кемал Джонсън и Ирен Уилямс във ферма в южната част на Англия, която все още поддържа.
 
Неговият дядо Али Кемал Бей - турчин със славянски корени, е един от известните журналисти в Османската империя и противник на султана. Един от хората, които заклеймяват публично масовите убийства на арменци по време на Първата световна война. Линчуван е от тълпата в Измит през 1922 година.
 
През 1973 г. Великобритания се присъединява към Европейската общност. Стенли Джонсън започва работа в Европейската комисия. В продължение на пет години е европейски депутат, излъчен от консервативната партия. Бивш служител е на Световната банка. През цялата си кариера се занимава с темите опазване на околната среда и борбата със замърсяването. Носител е на награда на "Грийнпийс" и специална награда за поезия. Баща е на шест деца, сред които двама политици - Борис и Джо Джонсън.
 
Стенли Джонсън ръководи кампания срещу избиването на тюлени по бреговете на Канада. Автор е на криминални романи, сред които "Комисарят", по който е направен филм през 1988 г.
 
„Много се притеснявахме и аз, и много мои приятели, че ако Великобритания напусне Европейския съюз, някои от протекциите, извоювани за защита на околната среда като част от политиката на Европа, могат да бъдат заплашени. Водих кампания Великобритания да остане в Европейския съюз. В момента нещата не са напълно утвърдени, но съм убеден, че брекзитът е необратим, освен ако няма някакво преосмисляне по отношение на свободното движение от страна на нашите партньори в ЕС”, каза Стенли Джонсън.
 
Вниманието на Европа и света в момента е концентрирано върху сина му Борис Джонсън, който поема външното министерство. „За него това е голяма привилегия и аз като баща чувствам изключителна чест за това, че синът ми е отличен по този начин. Знам, че много се интересува от Европа, от история, написал е много книги, много статии и съм убеден, че има едно забележително ниво на интелигентност, необходимо за поста”, заяви бащата.
 
Той допълни: „Основната причина хората да гласуват за изливане, беше осъзнаването, че имиграцията към нашата страна през последните 10 години и очакваната такава за следващите няколко десетилетия просто не може да бъде понесена от страната ни. Говорим за половин милион души на година и това беше основния проблем. От моя гледна точка, ако партньорите ни в Европа всъщност бяха осъзнали колко сериозно е това за Обединеното кралство, може би щяха да проявят повече гъвкавост, когато се опитвахме да се договорим с тях по-рано тази година”.