Безпрецедентен удар! Иззеха фалшиви пари за 1,2 милиарда евро, замесена е и България

Разследването е продължило шест месеца – от юни до ноември 2025 г., като под лупа са били следени стотици пощенски пратки и съмнителни складове

https://blitz.bg/svyat/bezprecedenten-udar-izzeha-falshivi-pari-za-12-miliarda-evro-zamesena-e-i-balgariya_news1135303.html Blitz.bg

Мащабна международна операция на Европол, разпростряла се в 18 държави на три континента, завърши с рекорден удар срещу финансовата мафия. Иззети са фалшиви банкноти и монети на зашеметяващата стойност от 1,2 милиарда евро. България е сред ключовите участници в акцията, рамо до рамо с полицаите на САЩ, Германия, Франция и Великобритания, съобщиха от базираната в Хага агенция.

Разследването е продължило шест месеца – от юни до ноември 2025 г., като под лупа са били следени стотици пощенски пратки и съмнителни складове. Резултатите са стряскащи: над 90% от фалшификатите са с произход от Китай, а престъпните мрежи са използвали официалните пощи, за да залеят европейския пазар с ментета.

В Румъния разследващите са попаднали на истинска „златна мина“ за фалшификати, откривайки склад с над 223 000 банкноти.

Португалия и САЩ също докладват за огромни количества фалшиви монети, пристигащи в пакети от Азия. Освен евро, бандитите са печатали в промишлени количества долари, британски лири и швейцарски франкове.

Европол вече е стартирал 70 мащабни разследвания срещу престъпните синдикати, отговорни за трафика. В момента текат денонощни консултации с Европейската централна банка и властите в Пекин, за да се пресекат каналите за доставка веднъж завинаги.

Въпреки че броят на арестуваните все още се пази в тайна, мащабът на операцията показва, че ударът срещу фалшификаторите е безпрецедентен.

Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.
Коментирай