За пренебрежителното отношение към предупрежденията на учените за заплахата за околната среда и климата човечеството плаща със стотици хиляди животи.

Ярък пример за това как изчезването на само една дива птица е убило половин милион души е даден на страниците на списание Forbes от Скот Травърс, американски еволюционен биолог от университета Рутгерс.

До 90-те години в Индия имало много лешояди, представени от три основни вида, които съществували в една и съща екологична ниша. Те са били обичайна гледка както в градовете, така и в селските райони. Въпреки това до 2007 г. техният брой е намалял с 97%-99,9%. Този катастрофален спад в броя на лешоядите в Индия е най-бързият спад в популацията на птици, регистриран някога в света.

Причината за катастрофалното изчезване на лешоядите се оказа диклофенак, нестероидно противовъзпалително лекарство, което се използва широко в животновъдството.

Въпреки че е безопасен за добитъка, той се оказа смъртоносна отрова за лешояди, които консумират трупове на добитък. Един „замърсен“ с диклофенак труп може да отрови десетки лешояди.

Практически пълното изчезване само на един вид птици, лешоядите, наруши баланса на естествената екосистема на Индия и предизвика смъртоносна верижна реакция.

Изчезването на лешоядите освободи екологична ниша за диви кучета и плъхове, които бързо се размножиха. И докато лешоядите имат силни стомашни киселини, които неутрализират смъртоносните бактерии в гниещото месо, кучетата и плъховете напротив, станаха преносители на опасни болести.

Първо, рязко се увеличиха случаите на бяс. Най-малко 47 300 индийци са починали поради ухапвания от бясни кучета между 1992 и 2006 г. Вторият проблем е, че гниещите трупове на животните, които вече не се ядат от лешоядите, сега замърсяват водните източници, разпространявайки болести като антракс, туберкулоза и бруцелоза.

Изследователите изчисляват, че между 2000 г. и 2005 г. заради това е имало повече от 100 000 допълнителни смъртни случая и то ежегодно! Тоест, само за тези пет години и само поради тази причина свръхсмъртността в Индия съвкупно възлиза на около половин милион души.

„Кризата с лешоядите е ярко напомняне за това колко дълбоко взаимосвързани са екосистемите – и колко лесно всичко може да се обърка. Загубата на един вид доведе до извънредни ситуации в здравеопазването, икономически загуби и човешки трагедии“, пише Скот Травърс.

Превод и редакция: БЛИЦ