Американската попзвезда Бионсе триумфира в 6 от 10-те си номинации за най-престижните музикални награди "Грами", връчени на церемония в "Стейпълс Център" в Лос Анджелис, предадоха световните агенции.
Бионсе успя да прибере 6 от най-престижните статуетки в музикалните среди благодарение хита си "Single Ladies (Put A Ring On It)", който триумфира в категорията за "Песен на годината", където се конкурираше още с изпълнения на Лейди Гага, Максуел, "Kings of Leon" и Тейлър Суифт. "Single Ladies" бе определен и за най-добра R'n'B песен. Бионсе спечели също в категориите най-добър съвременен ритъм енд блус албум, най-добър женски R'n'B вокал за Single Ladies, най-добър женски поп вокал с "Halo" и най-добро традиционно R'n'B изпълнение за At Last, което тя изпя при встъпването в длъжност на американския президент Барак Обама.
Бийонсе имаше пет награди и през 2004 г. за дебютния си албум Dangerously in Love, но е първата певица, която дублира този успех, отбелязва Асошиейтед прес. В същото време половинката на Бионсе, рапарът Jay-Z бе отличен с "Грами" за най-добро солово рап изпълнение, докато за най-добър рап албум бе определен "Relapse" на Еминем.
52-ата церемония по връчването на отличията на Националната академия по звукозапис на САЩ започна с изпълнението на Лейди Гага "Poker Face", грабнало наградата в категорията най-добър денс запис, а към нея се присъедини сър Елтън Джон. "The Fame" на Лейди Гага пък бе определен за най-добър електронен/денс албум.
20-годишната звезда Тейлър Суифт спечели четири награди, включително за най-добър кънтри албум и най-добър албум на годината с "Fearless". Развълнувана, тя позира с четирите си статуетки зад кулисите, но една от тях беше изтървана на земята и се разпадна. За най-добър нов изпълнител бе избрана кънтри групата "Зак Браун бенд".
Групата "Kings of Leon" спечели награда "Грами" за запис на годината за песента "Use Somebody", която бе обявена и за рок парче номер 1. За рок албум на годината пък наградата спечели бандата "Green Day".
Отличието за най-добър мъжки вокал грабна Джейсън Мраз с "Make It Mine", a Black Eyed Peas отнесоха статуетките за най-добро поп изпълнение на дует или група и най-добър поп албум. В категориите за най-добро мъжко R'n'B изпълнение и най-добър R'n'B албум спечели Максуел.
Децата на покойния Крал на попа Майкъл Джексън Принс и Парис приеха с благодарности отличието му за цялостен принос. Приживе Джако беше спечелил 13 награди "Грами" в различните категории, а през есента взе посмъртно и четири Американски музикални награди. В 3D изпълнението на неговия екохимн "Earth Song" се включиха Ъшър, Селин Дион, Дженифър Хъдсън, Кери Ъндърууд и ветеранът Смоуки Робинсън.
Мери Джей Блайдж и Андреа Бочели изпяха хита на Саймън и Гарфънкъл "Bridge Over Troubled Water". Изпълнението им бе посветено не само на 40-годишнината от песента и нейния успех на наградите "Грами", а и на пострадалите от земетресението в Хаити - и вече се продава онлайн с благотворителна цел.
Ето изпълнението на Бионсе по време на тазгодишните награди "Грами":
Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.