Бир гащи, еки лева, аферим, машаллах, сирене варму, кач пара, чок, чок се чува от всяка сергия в Одрин. Алъш-веришът върви с пълна сила. Направо ври и кипи.

Поредният срив на турската лира надигна поредно българско цунами, което се насочи към Одрин. През седмицата националната валута на южната ни съседка отбеляза пореден рекорд на обезценка спрямо щатския долар. У нас по официалния курс на БНБ една лира вече се търгува под 6 стотинки.

Шопинг истерията през уикенда беше голяма. Какви цени завариха там, разкри bTV.

В почивния ден по улиците на Одрин има повече българи, отколкото местни жители. 

Всеки втори българин пресмята на калкулатора на телефона си колко му струва покупката в лева.

Иванка Димитрова е от Сливен и казва, че с едно идване до Одрин подменя целия гардероб на децата си. Разказва, че дрехите и обувките са много евтини.

Семейство Генови са от Свиленград и поне два пъти месечно идват, за да пазаруват. Бюджетът им е 300 лева. Казват, че стоката е по-евтина, но и по-качествена.

В специализираните магазини за млечни продукти може да се открие сирене на цена от 6 до 20 лева за килограм. Според българите всичко е по-качествено и по-вкусно.

Много от магазините примамват клиентите с надписи на български, а продавачите са готови на всякакви трикове, за да продадат стоката си.

Хасан Хабилов е от Плевен и е превърнал шопинг манията на българите към турските стоки в успешен бизнес с доставка на адрес.

Евтиният пазар от Турция обаче може да ни бъде конфискуван на границата. Вносът на млечни и месни продукти от трети страни, например, е забранен.

 

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук