Доналд Тръмп поставя под съмнение доминиращата роля на САЩ на международната арена и призовава да се преразгледа външната политика. Неговите предложения напълно съответстват на реалното положение на нещата в Америка, което доказва неговата правота по въпроса за развитие на отношенията на Вашингтон с другите страни и с Русия включително, счита бившият анализатор от ЦРУ и дипломат Джордж Дейвид Бенкс.
Бенкс подчертава, че за последните 15 г. делът на САЩ в световното производство е намалял от 28% на почти 17%, дефицитът в търговския баланс е увеличен до 38% - от 360 млрд до 500 млрд долара. В същото време средният икономически ръст се забавил от 3% на 2%, а държавният дълг станал съвсем неустойчив, достигайки почти 100% от БВП.

„По оценка на Тръмп, мощта на САЩ е пряко свързана с икономическата сила. Способността на САЩ да влияят на другите държави е резултат от конкурентното преимущество в различни отрасли на икономиката. Следователно ръстът на дефицита в търговския баланс е най-яркият индикатор за упадъка, особено в условия, когато китайският експорт расте” – пише Бенкс.

Изхождайки от факта, че икономическата мощ на САЩ вече не е толкова огромна, както по-рано, Тръмп счита, че Вашингтон трябва по-реалистично да подхожда към въпроса за външната политика. „Необходимо е да се признае, че насилственото насаждане на демокрация западен тип в общества, които я отхвърлят или не са готови за нея, са безполезни, изтощават ресурсите, които са необходими за нуждите на вътрешната политика, а също така водят до безсмислени жертви на голям брой американци и чужди граждани” – пише Бенкс.

Освен това Тръмп дава ясно да се разбере, че възнамерява да се бори с тероризма и в този план неговото отношение към Русия е разумно. Освен това Тръмп разбира важността за запазване на партньорските отношения с Русия като противовес на доминирането на Китай в Азия, пише авторът.

Превод и редакция: БЛИЦ